موسسه فرهنگی هنری فرهنگسازان حجة بن الحسن (عج)
حوزه معارف اسلامی

بازدید : 8 مرتبه
تاریخ : سه شنبه 29 فروردین 1396

شهادت حضرت موسى ابن جعفر علیه السلام تسلیت باد

هر گه که نسیم از ره بغداد آید

ما را ز حدیث عشق و خون یاد آید

 

اى گل که به گردن تو غل افکندند

از صبر تو زنجیر به فریاد آید

در ادامه می خوانید

 شناسه  امام موسى کاظم(ع)

 فضایل امام موسى کاظم (ع)

مکارم اخلاقی امام موسی بن جعفر (ع)

مشورت با غلامان و احترام به آن ها

عبادت رب و خدمت به خلق

مبارزات جضرت با طاغوت

سوالی که هارون از امام کاظم (ع) پرسید

شهادت امام موسى کاظم علیه السلام

نمونه دعاهای امام موسى کاظم علیه السلام

شفاعت حضرت موسى بن جعفر علیه السلام

صلوات بر موسى بن جعفر علیهماالسلام

اَللّهُمَّ صَلِّ عَلَى الاَْمینِ الْمُؤْتَمَنِ موُسَى بْنِ جَعْفَرٍ الْبَرِّ الْوَفِىِّ الطّاهِرِ الزَّکِىِّ النُّورِ الْمُبینِ الْمُجْتَهِدِ الْمُحْتَسِبِ الصّابِرِ عَلَى الاَْذى فیکَ اَللّهُمَّ وَکَما بَلَّغَ عَنْ ابآئِهِ مَا اسْتُودِعَ مِنْ اَمْرِکَ وَنَهْیِکَ وَحَمَلَ عَلَى الْمَحَجَّةِ وَکابَدَ اَهْلَ الْعِزَّةِ وَالشِّدَّةِ فیما کانَ یَلْقى مِنْ جُهّالِ قَوْمِهِ رَبِّ فَصَلِّ عَلَیْهِ اَفْضَلَ وَاَکْمَلَ ما صَلَّیْتَ عَلى اَحَدٍ مِمَّنْ اَطاعَکَ وَنَصَحَ لِعِبادِکَ اِنَّکَ غَفوُرٌ رَحیمٌ

  شناسه امام موسى کاظم(علیه السلام)

حضرت امام موسى بن جعفر(علیه السلام)، معروف به کاظم و باب الحوائج و عبد صالح در روز یکشنبه 7 صفر سال 128 قمرى در روستاى «ابواء»، دهى در بین مکّه و مدینه، متولّد گردید.

نام مادر آن حضرت، حمیده است.

آن حضرت در 25 رجب سال 183 قمرى، در زندان هارون الرّشید عبّاسى در بغداد، در 55 سالگى به دستور هارون مسموم گردید و به شهادت رسید.

مرقد شریفش در کاظمین، نزدیک بغداد، زیارتگاه شیفتگان حضرتش می باشد.

امام موسى بن جعفر همان راه و روش پدرش حضرت صادق(علیه السلام) را بر محور برنامه ریزى فکرى و آگاهى عقیدتى و مبارزه با عقاید انحرافى، ادامه داد.

فضایل امام موسى کاظم (ع)

امام موسى بن جعفر (ع) و علم

ابن حجر هیتمى گوید:«موسى کاظم وارث علوم و دانش هاى پدر و داراى فضل و کمال او بود وى در پرتو عفو و گذشت و بردبارى فوق العاده که در رفتار با مردمِ نادانِ زمان از خود نشان داد، لقب کاظم یافت، و در زمان او هیچ کس در معارف الهى و دانش و بخشش به پایه او نمى رسید.»

اسحاق بن عمار گوید: از عبد صالح (موسى بن جعفر علیه السلام ) شنیدم که به مردى خبر مرگ او را مى داد! با خود گفتم : گویا او مى داند زمان مرگ هر یک از شیعیان خود را؟! در این لحظه حضرت با قیافه اى خشمگین متوجه من شد و فرمود:

اى اسحاق ! رشید هجرى به علم مرگها و بلاها آگاه بود (با اینکه امام نبود) و امام سزاوارتر است به دانستن آن ، سپس فرمود:

اى اسحاق هر چه خواهى انجام ده (آماده سفر آخرت باش ) که عمر تو پایان یافته و تو تا دو سال دیگر (قبل از دو سال ) خواهى مرد، برادران تو و خانواده ات اندکى پس از تو با هم اختلاف پیدا کرده و به یکدیگر خیانت مى کنند به گونه اى که دشمنشان آنها را شماتت مى کند، آیا همین در دلت گذشت ؟ (که من از زمان مرگ شیعیان خبر دارم ).

اسحاق گوید: من از آنچه در دلم خطور کرد استغفار مى کنم .

راوى گوید: از این محفل اندکى گذشت و اسحاق فوت کرد و خانواده اش ‍ نیز نیازمند اموال مردم شدند و مفلس (ورشکسته و فقیر) شدند.   اصول کافى ، ج 2، ص 399.

امام موسى بن جعفر (ع) و عبادت 

 عبادت رب و خدمت به خلق

امام هفتم حضرت موسى بن جعفر (علیهما السلام) در میان اهل زمانش عابدترین و فقیه ترین و سخى ترین و بزرگوارترینشان بود .

روایت شده : حضرت همه نافله هاى شب را به جا مى آورد و به نماز صبح وصل مى کرد سپس مشغول تعقیب مى شد تا صبح بدمد و براى خدا به حال سجده مى افتاد و سر از سجده برنمى داشت تا آفتاب به زوال نزدیک گردد . حضرتش بسیار دعا مى کرد و این دعا را تکرار مى نمود .

اللّهُمَّ إِنِّی أَسْأَ لُکَ الرَّاحَةَ عِنْدَ الْمَوْتِ، وَالْعَفْوَ عِنْدَ الْحِسابِ .

از دعاهاى آن حضرت این بود :

عَظُمَ الذَّنْبُ مِنْ عَبْدِکَ ، فَلْیَحْسُنِ الْعَفْوُ مِنْ عِنْدِکَ .

همواره از خشیت خدا گریه مى کرد تا جایى که محاسنش از اشک دیدگانش تر مى شد . آن بزرگوار به اهل بیت و اقوامش از همه بیشتر رسیدگى مى کرد و همواره از تهیدستان مدینه در تاریکى شب تفقد و دلجویى مى نمود ، زنبیلى از درهم و دینار و آرد و خرما براى آنان مى برد و به دستشان مى رساند و آنان نمى دانستند این لطف و عنایت از چه ناحیه اى است ؟ !

 گوشه هایی از مکارم اخلاقی امام کاظم (ع)

مشورت با غلامان و احترام به آن ها

حسن بن جهم می گوید: در محضر امام رضا (ع) بودیم، سخن از امام کاظم(ع) به میان آمد، امام رضا (ع) فرمود: با این که عقل های مردم قابل مقایسه ی منطقی با عقل پدرم (امام کاظم) نبود، گاهی با غلامان سیاه خود در امور مختلف، مشورت می کرد و به رأی و فکر آن ها احترام می گذاشت.

شخصی به پدرم گفت: آیا با غلامان سیاه مشورت می کنی؟!

در پاسخ فرمود: «ان الله تبارک و تعالی ربما فتح علی لسانه؛(1) همانا خداوند متعال چه بسا راه حل مشکلی را بر زبان همان غلام سیاه بگشاید.»

 مبارزات جضرت با طاغوت

امام کاظم(علیه السلام) در برابر دستگاه ظلم و ستم عبّاسى موضع سلبى و منفى را در پیش گرفت و دستور داد تا شیعیان در دعاوى و منازعات خود، به دستگاه دولتى روى نیارند و به آنان شکایت نبرند و سعى کنند با قرار دادن قاضى تحکیم در میان خویش، منازعات را فیصله دهند.

امام(علیه السلام) درباره حاکمان غاصب زمانش فرمود: «هر کس بقاى آنان را دوست داشته باشد از آنان است و هر کس از آنان باشد وارد آتش گردد.»

بدین وسیله آن حضرت، خشم و نارضایتى خود را از حکومت هارون پیاپى ابراز می فرمود و همکارى با آنان را در هر صورت حرام می دانست و اعتماد و تکیه بر آنان را منع می کرد و می فرمود: «برآنان که ستمکاراند تکیه مکنید که گرفتار دوزخ می شوید.»

 سوالی که هارون از امام کاظم (علیه‌السلام) پرسید

هارون، سلطان گردنکش و متکبری بود که خود را از همه چیز و همه کس بالاتر می‌دانست و حتی در خیال باطل خود بر ابرها می‌بالید و به وسعت حکومت خویش می‌نازید که: «ای ابرها! ببارید که هر کجا قطرات بارانتان ببارد، چه شرق و چه غرب بر زمین‌های تحت حکومت من خواهد بارید و خراج و مالیات آن سرزمین را به نزد من خواهند آورد.»

 روزی امام کاظم(علیه‌السلام) به کاخ هارون رفته بود. هارون از او پرسید: این دنیا چیست؟

امام فرمود: این دنیا سرای فاسقان است.

سپس با تلاوت آیه 146 سوره اعراف به وی هشدار داد که:

«سَاَصْرِفُ عَنْ آیاتِی الَّذینَ یتَکَبَّرُونَ فِی الاَْرْضِ بِغَیرِ الْحَقِّ وَ اِنْ یرَوْا کُلَّ آیةٍ لا یؤْمِنُوا بِها وَ اِنْ یرَوْا سَبیلَ الرُّشْدِ لا یتَّخِذُوهُ سَبیلاً وَ اِنْ یرَوْا سَبیلَ الْغَی یتَّخِذُوهُ سَبیلاً»(1)؛

 «به زودی از آیات خود دور خواهم نمود کسانی را که به ناحق در روی زمین ادعای بزرگی می‌کنند و اگر آنان هر آیه‌ای را ببینند، به آن ایمان نمی‌آورند و اگر راه رشد و کمال را ببینند، به سوی آن حرکت نمی‌کنند، ولی اگر راه ضلالت و گمراهی را ببینند، به سوی آن خواهند رفت.»

 هارون پرسید: دنیا خانه کیست؟

حضرت فرمود: دنیا برای شیعیان ما مایه آرامش و برای دیگران آزمایش است.

در آخر این گفتگو، هارون با درماندگی تمام پرسید: آیا ما کافریم؟

امام کاظم علیه السلام علیه‌السلام پاسخ داد: نه، ولی چنان هستید که خداوند متعال فرموده است:

«الَّذینَ بَدَّلُوا نِعْمَتَ الله‌ِ کُفْرا وَ اَحَلُّوا قَوْمَهُمْ دارَ الْبَوارِ»(2)؛

«کسانی که نعمت خدا را به کفر تبدیل کردند و قوم خود را در محل تباهی فرود آوردند.»(3)

پی‌نوشت‌ها:  اعراف/146.  ابراهیم/28.

  1. هدایتگران راه نور، ص700.

منبع:سایت عصر رهایی

 شهادت امام موسى کاظم علیه السلام

دوران 35 سال امامت حضرت با زمامدارى چهار تن از خلفاى عباسى معاصر بود اینان سالها امام را در بصره و بغداد زندانى کردند تا اینکه حضرت پس از تحمل شکنجه ها، در 25 رجب ، سال 183 با خرماى زهر آلود در زندان بغداد مسموم شد و در سن 55 سالگى به شهادت رسید و پیکر مطهرش در کاظمین به خاک سپرده شد.

علت شهادت

آن حضرت با دلائل استوار، بى مایگىِ افکار اِلحادى را نشان می داد و منحرفان را به اشتباه راه و روششان آگاه می ساخت.

کم کم جنبش فکرى امام(علیه السلام)درخشندگى یافت و قدرت علمی اش دانشمندان را تحت الشعاع خود قرار داد.

این کار بر حاکمان حکومت عبّاسى سخت و گران آمد و به همین دلیل با شیفتگان مکتبش با شدّت و فشار و شکنجه برخورد کردند.

از اینرو،امام کاظم(علیه السلام) به یکى از شاگردان معروفش به نام هشام هشدار داد به خاطر خطرهاى موجود، از سخن گفتن خوددارى کند و هشام هم تا هنگام مرگ خلیفه از بحث و گفتگو خوددارى کرد.

 مرثیه گروهى،شهادت  امام موسى ابن جعفر (ع)

 راحتم کن دگر اى حبیبم ،

 من غریبم ، غریبم ، غریبم

 

من که بى جرم و گناهم

 گشته زندان قتلگاهم

  

موسى جعفرم ،: غریبم

 هفتمین رهبرم ، من غریبم

 من غریبم ، غریبم ، غریبم (2)

  

خورده ام بس تازیانه

 گشته ام سیر از زمانه

 

 رخ نهادم چون غریبانه

 روز و شب بر خاک زندان

  

زین جهان میروم سوى داور

 در جنان میروم نزد مادر

 من غریبم ، غریبم ، غریبم (2)

  

من به هجران مبتلایم

 راحتم کن از بلایم

 خواهم هر دم از خدایم

 دیدن روى رضایم

 اى رضا جان من اى رضا جان

 نور چشمان من اى رضا جان

 من غریبم ، غریبم ، غریبم (2)

  نمونه دعاهای امام موسى کاظم علیه السلام

دعاى اداى قرض

مردى به خدمت امام موسى کاظم علیه السلام شکایت کرد که کار من بسته شده است و به هر کارى که متوجه مى شوم ، سود نمى یابم و به هر حاجت که روى نهم برآورده نمى شود. حضرت فرمودند: بعد از نماز صبح ده مرتبه بگو:

سبحان اللّه العظیم و بحمده استغفر اللّه و اسئله من فضله .

راوى گوید: بعد از مدتى مال بسیار به دست من آمد.

 زیارت امام موسى بن جعفر علیهماالسلام

 شفاعت حضرت موسى بن جعفر علیه السلام

در ماه مبارک رمضان سال یکهزار و سیصد و هفتاد و شش هجرى قمرى براى زیارت حضرت اباعبداللّه الحسین علیه السلام و اقامت در کربلاى مُعلّى از نجف اشرف که محلّ اقامت دائمى بود با عیالات به کربلا مشرّف شدیم و اطاقى تهیّه نموده و از برکات حضرت سیدالشّهداء علیه السلام بهره مند مى شدیم .

در آن سال ماه مبارک رمضان در فصل گرما بود و عادت من چنین بود که شبها چون کوتاه بود نمى خوابیدم و صبحها تا دو ساعت به ظهر مانده مى خوابیدم و سپس وضو مى گرفتم و عازم حرم مطهّر مى شدم ؛ در حرم تا ظهر مى ماندم و نماز را بجا آورده ، به منزل مراجعت مى کردم

دوستى داشتم بنام حاج عبدالزّهرا که عرب بود و مردى متدیّن و روشن ضمیر و ساکن کاظمین .او گاهى به کربلا بخصوص در شبهاى جمعه براى زیارت مشرّف مى شد و براى اینکه روزه اش نشکند همان شب پس از زیارت مراجعت مى کرد. (خدایش رحمت کند).

یکى از روزها که من بر حسب عادت از خواب بیدار شدم ووضو ساختم که به حرم مطهّر مشرّف گردم دیدم حالم سنگین است و قبض عجیبى مرا گرفته است . با مشقّت و فشار زیاد تا صحن مطهّر آمدم ولى هیچ میل به تشرّف نداشتم ؛ مدّتى در گوشه صحن نشستم ، هیچ میلى به تشرّف پیدا نشد تا نزدیک ظهر شد.

در این حال ناگهان یک حال نشاط و سرور زائدالوصفى در خود مشاهده کردم . برخاستم و با کمال رغبت مشرّف شدم و کماکان به توسّلات و زیارت و نماز مشغول شدم . همان شب مرحوم حاج عبدالزّهرا از کاظمین به کربلا مشرّف شد و گفت :

سیّد محمّد حسین ! این چه حالى بود که امروز داشتى ؟! قریب ظهر بود که من در حجره بغداد بودم و دیدم که حال تو بسیار سخت و در قبض شدید به سر مى برى ! فوراً ماشین خود را سوار شدم و به کاظمین آمدم و براى رفع این حال تو، حضرت موسى بن جعفر علیه السلام را شفیع در نزد خدا قرار دادم . حضرت شفاعت فرمودند و حال تو خوب شد.

به نقل از آیة اللّه سید محمد حسین تهرانى در کتاب معادشناسى ج 9، ص 101.لینک ثابت
موضوع : مناسبت شهادت و وفات معصومان *علهم السلام* - شهادت حضرت موسى ابن جعفر (ع) تسلیت باد‏
ارسال توسط farhangsazan

نظرات


هیچ نظری برای این مطلب وجود ندارد !

ارسال نظر

نظر شما :

برای افزایش امنیت لطفا کدی را که در تصویر زیر می بینید در کادر وارد کنید :
CAPTCHA Image   Reload Image
Enter Code*:


مطالب اخیر
نظر سنجی
پیوند ها

اسلایدر

دانلود فیلم