موسسه فرهنگی هنری فرهنگسازان حجة بن الحسن (عج)
حوزه معارف اسلامی

بازدید : 38 مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 26 اسفند 1395

عید نوروزْ روز جشن و سرور

 عید نوروزْ اول سال است          روز جشن و سرور اطفال است

همه این روز رخت نو پوشند     چای و شربت به خوش دلی نوشند

 

نوروزتان مبارک

نوروز روز نو، روز تازه

نوروز روز نو، روز تازه و روز جدیدى است اول فروردین، روز نو سال جدید آغاز مى گردد و کهنگى سال قبل که با سرما، خستگى و تکرار کارها و روزها همراه بوده، با نوروز به روز نو و سال جدید که طراوت طبیعت آن را ترو تازه ساخته تبدیل مى گردد. این روز براى بسیارى از ملتها روز عید محسوب مى شود.

مفهوم عید

عید در لغت، شادی و سروری را گویند که سالیانه تکرار می شود. گفته اند: به روزی که مردم در کنار هم جمع شوند، عید گویند. راغب اصفهانی[1] ، عید را از ماده و ریشه «عود» به معنی بازگشت به وضعیت مطلوب گذشته گرفته است. و به روزهاى سرور و شادى نیز گفته مى شود.

معنای عید واقعی

عید به معنی بازگشت به سوی خداوند سبحان، معنویت و فطرت است؛ زیرا در روز عید بخشش های خداوند بزرگ، همراه با شادی و رحمت بر بندگان مؤمن نازل می شود. در روز عید، انسان مسلمان با نماز و روزه و راز و نیاز، غبار غفلت و گناه را از دل می زداید و به فطرت توحیدی خویش باز می گردد. در روز عید، انسان وقتی از طریق عبادت، با خداوندی که خالق تمام هستی است ارتباط برقرار کرد و او را با چشم دل بر کل نظام آفرینش شاهد و ناظر دانست و پی به بزرگی او برد، سر تسلیم در برابر احدی جز خداوند متعال فرود نمی آورد. بنابراین عید واقعی ما وقتی است که روح و جسم مسلمانان و مستضعفان جهان از ستم جنایتکاران عالم نجات یابد؛ و آن روزی است که حضرت ولی عصر(عج) ظهور نماید، و تمام ستم کیشان و باطل اندیشان را به خاک مذلت بکشاند.

در ادامه می خوانید :

آداب و اعمال عید نوروز

باید ها و نبایدهای عید

مدیریت مؤسسه سید رضا مرتضوی

farhangsazan.vcp.irادامه مطلب ...
موضوع : مناسبت ماه ها و روزها - عید نوروزتان مبارک
ارسال توسط farhangsazan
صفحه ی بعدی (/579539-%D8%B9%DB%8C%D8%AF-%D9%86%D9%88%D8%B1%D9%88%D8%B2%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%A8%D8%A7%D8%B1%DA%A9/2) 1 صفحه ی قبلی (0)
نمایش صفحه ی 1 از 1   |   12 نمایش در هر صفحه

مطالب اخیر
نظر سنجی
پیوند ها

اسلایدر

دانلود فیلم