موسسه فرهنگی هنری فرهنگسازان حجة بن الحسن (عج)
حوزه معارف اسلامی

بازدید : 17 مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 1 مهر 1395


خطبه غدیر یا آموزش کامل اصول و فروع دین

خطبه غدیر یا آموزش اصول و فروع دین

این شب ها و روزها در جای جای کشورهای اسلامی ، حتی غیر اسلامی ، صحبت از غدیر و خطبه آن است بد نیست به بعضی از آموزه های دینی موجود در این خطبه بپردازیم تا ضمن آشنایی با این خطبه، اهمیت و جایگاه ولایت در آموزه های دینی بر ما روشن گردد.

مقدمه:

نکته ظریفی در ارتباط با اهمیت صلوات (که در حقیقت فلسفه و حکمت این سخن پیامبر اکرم است که فرمود: جفاکار ترین امت به من آن کسانی ‏هستند که نام من را بشنوند و صلوات بر محمد و آل ‏محمد نفرستند.‏ و نیز عبارتی که بیهقى و ابن عساکر ‏به طور مرفوع از امام على (ع) نقل کرده اند که معنایش ‏این است :‏ دعا و نماز در بین آسمان و زمین معلق و آویزان ‏است و به سوى پروردگار بالا نمى رود، تا این که بر ‏حضرت رسول و خاندانش  ‏صلوات لله علیه و على آله صلوات فرستاده شود.‏ )از عارف گرانقدر دولابى نقل شده باینکه : خداوند متعال اصول دین را که پنج اصل مهم ‏و اساسى دین است، در صلوات گنجانده است.

ببین صلوات چقدر مهم است! 

 ‏وقتى مى گوییم:«اللّهم»، ‏اقرار به توحید است. ‏هنگامى که نام پیامبر (ص) را مى آوریم و بر او درود مى ‏فرستیم، نبوت را پذیرفته ایم. ‏و چون نام آل پیامبر  علیهم السلام را  ذکر مى کنیم، این امامت است. و چون حق این ها را ادا کردى، عدالت است؛ ‏یعنى عدل را هم پیاده کرده اى. ‏

وقتى در قبال آن به شما جزا و مزد بدهند، قیامت و معاد است. ‏

بنابراین خداوند در این ذکر مختصر اصول دین را پیاده ‏کرده است. ‏و به قول جناب آقای فرحزاد صلوات بر محمد و آل محمد اصل و مغز دین است‏.

حال خطبه غدیر نیز با این نگاه مدرسه اصول دین است و فروع دین و چون از اول تا آخر آن درس خدا شناسی و نبوت و امامت و معاد و تمامی فروع دین و بیان چگونگی ارتباط  بین این دو است

ما در این مختصر  گوشه ای از این آموزه را یاد آور می شویم.

نمونه آین آموزه ها را در ادامه مطالعه بفرمایید.

والسلام مرتضوی

 ادامه مطلب ...
موضوع : مناسبت ماه ها و روزها - خطبه غدیر یا آموزش کامل اصول و فروع دین
ارسال توسط farhangsazan
صفحه ی بعدی (/568489-%D8%AE%D8%B7%D8%A8%D9%87-%D8%BA%D8%AF%DB%8C%D8%B1-%DB%8C%D8%A7-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%DA%A9%D8%A7%D9%85%D9%84-%D8%A7%D8%B5%D9%88%D9%84-%D9%88-%D9%81%D8%B1%D9%88%D8%B9-%D8%AF%DB%8C%D9%86/2) 1 صفحه ی قبلی (0)
نمایش صفحه ی 1 از 1   |   12 نمایش در هر صفحه

مطالب اخیر
نظر سنجی
پیوند ها

اسلایدر

دانلود فیلم