موسسه فرهنگی هنری فرهنگسازان حجة بن الحسن (عج)
حوزه معارف اسلامی

بازدید : 32 مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 31 شهریور 1395

 به نام خدا

مقدمه فراگیری فوت کوزه‌گری

آنچه انکار ناپذیر است وجود استعداد های مختلف بسیار در جامعه، که نیاز به آموزش نحوه ورود به کار دارند و رعایت باید ها و نباید هایی که بعضا آسیب های جبران ناپذیری را در پی دارد به حدی که بسا منجز به طرد شخص از جامعه می گردد.

اکنون به عنوان زنگ تفریح داستان ریشه این ضرب المثل مطالعه بفرمایید سپس به ادامه مقدمه توجه کنید

 فوت کوزه‌گری

کوزه‌گری بود که کوزه و کاسه لعابی می‌ساخت. خیلی هم مشتری داشت. این کوزه‌گر یک شاگرد زرنگ داشت.

 چون کوزه‌گر شاگردش را خیلی دوست داشت و از یاد دادن به او کوتاهی نمی‌کرد. چند سال گذشت و شاگرد تمام کارهای کوزه‌گری و کاسه‌گری را یاد گرفت و پیش خودش فکر کرد که حالا می‌تواند یک کارگاه جدا درست کند. به همین جهت بهانه گرفت و به استادش گفت: «مزد من کم است.»

کوزه‌گر قدری مزدش را زیاد کرد ولی شاگرد باز هم راضی نشد و پس از چند روز گفت: «من با این مزد نمی‌توانم کار کنم.»

کوزه‌گر گفت: «آیا در این شهر کسی را می‌شناسی که از این بیشتر به تو مزد بدهد؟»

شاگرد گفت: «نه! نمی‌شناسم ولی خودم می‌توانم یک کوزه‌گری باز کنم.»

کوزه‌گر گفت: «بسیار خب، ولی بدان من خیلی زحمت کشیدم تا کارهای کوزه‌گری را به تو یاد دادم، انصاف نیست که مرا تنها بگذاری.»

شاگرد گفت: «درست است ولی دیگر حاضر نیستم اینجا کار کنم.»

 کوزه‌گر گفت: «بسیار خب، حالا بیا شش ماه هم با ما بساز تا یک شاگرد پیدا کنم.»

شاگرد گفت: «نه! حرف مرد یکی است.»

شاگرد رفت و یک کارگاه کوزه‌گری باز کرد و مقداری کوزه و کاسه‌های لعابی ساخت تا با استادش رقابت کند و بازار کارهای استادش را بگیرد. ولی هر چه ساخت دید بی‌رنگ و کدر است و مثل کاسه‌های ساخت استادش نیست. هر چه فکر کرد دید اشتباهی در درست کردن آنها نکرده ولی کاسه‌ها خوب نشده‌اند. بعد از فکر زیاد فهمید که یک چیز از کارها را یاد نگرفته است. پیش استادش رفت و درحالی که یکی از کاسه‌هایش دستش بود به استادش گفت: «ای استاد عزیز، حقیقت این بود که من می‌خواستم با تو رقابت کنم ولی هرچه سعی کردم کاسه‌هایم بهتر از این نشد. آیا ممکن است به من بگویی که چرا اینطور شده؟»

کوزه‌گر پرسید: «خاک را از کدام معدن آوردی؟»

گفت: «از فلان معدن.»

استاد گفت: «درست است، گل را چطور خمیر کردی؟»

گفت: «اینطور…»

استاد گفت: «این هم درست، لعاب شیشه را چطور ساختی؟»

گفت: «اینطور…»

استاد گفت: «درست است، آتش کوره را چه جور روشن کردی؟»

شاگرد گفت: «همانطور که تو می‌کردی.»

استاد گفت: «بسیار خب، تو مرا در این موقع تنها گذاشتی و دل مرا شکستی. من از تو شکایت ندارم چون هر شاگردی یک روز باید استاد شود ولی اگر بیایی و یکسال دیگر برای من کار کنی یاد می‌گیری.»

شاگرد قبول کرد و به کارگاه برگشت ولی دید تمام کارها همانطور مثل همیشه است. یک سال تمام شد. شاگرد پیش استاد رفت. استاد گفت: «حالا که پسر خوبی شدی بیا تا یادت بدهم.»

استاد رفت کنار کوره و به شاگردش گفت: «کاسه‌ها را بده تا در کوره بچینم و خوب هم چشمانت را باز کن تا فوت و فن کار را یاد بگیری.»

استاد کاسه‌ها را از دست شاگرد گرفت و وقتی خواست توی کوره بگذارد چند تا فوت محکم به کاسه‌ها کرد و گرد و خاکی را که از آنها بلند شد به شاگردش نشان داد و گفت: «همه حرف‌ها در همین فوتش هست. تو این فوت را نمی‌کردی.»

شاگرد گفت: «نه، من فوت نمی‌کردم ولی این کار چه ربطی به رنگ لعاب دارد؟»

استاد گفت: «ربطش اینست، وقتی که این کاسه‌ها ساخته می‌شود چند روز در کارگاه می‌ماند و گرد و خاک روشان می‌نشیند. وقتی چند تا فوت کنیم گرد و غبار پاک می‌شود و رنگ لعاب روی آن روشن و شفاف می‌شود و جلا پیدا می‌کند. حالا برو و کارگاهت را روبراه کن.»

این مثل را وقتی به کار می‌برند که بخواهند بگویند یک نفر بسیاری چیزها را می‌داند ولی یک چیز مهم آن را نمی‌داند.

ادامه مقدمه :

چنانچه گذشت برای بیمه شدن از آسیب ها نیاز رجوع به اهل فن و خبره های هر کاری است که متأسفانه این گونه افراد بخواطر مشغله فراوان فرصت راهنمایی نو آموز را ندارند از این رو، خود باید دست بکار شوی، بقول ضرب المثل معروف کس نخارد پشت من جز ناخن انگشت من.

از کجا شروع کردن، این مسلم است که کارهای فرهنگی در عین حال که بسیار مشکل است شیرین هم هست و از اجر و پاداش دنیوی و اخروی برخوردار است.

البته یأس و نامیدی کار زشتی است، راهکار و چاره اش هم تمرین زیاد و مشورت و مقایسه کار خود با نمونه های خوب موجود است، چرا که تلاش خصی ایجاد خلاقیت در انسان می کند.

مؤسسه فرهنگی هنری حضرت حجه بن الحسن (عج) برای امداد رسانی به دست اندکاران امور فرهنگی از سال ها قبل، دست به یک تلاش خسته کننده ای زده و اکنون وقت آن رسیده که سرویس دهی به تلاش گران در این عرصه را آغاز کند.

بنابراین از هم اکنون شما می توانید با ارسال نمونه ایده خود برای ما، اطلاعات تکمیلی دینی را از منابع مختلف (قرآنی روایی و سخن دانشمندان، شعرا، مثل گویان و نیز داستان ها و لطیفه های آموزنده) را در کمترین زمان و با ارزان ترین قیمت دریافت کنید، تا  هم به ایده خود، کیفیت بخشیده و از آسیب های ضد ارزشی و ... در امان بوده و انشاء الله موفقیت بیشتری را در پیش داشته باشید.

والسلام مرتضویلینک ثابت
موضوع : تحقیق ، تنظیم ، نوشتار ، کتاب و نرم افزار مناسب - آموزش فوت کاسه گری در امور فرهنگی و آموزه های دینی
ارسال توسط farhangsazan
صفحه ی بعدی (/568419-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D9%81%D9%88%D8%AA-%DA%A9%D8%A7%D8%B3%D9%87-%DA%AF%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D9%85%D9%88%D8%B1-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D9%88-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%DB%8C%D9%86%DB%8C/2) 1 صفحه ی قبلی (0)
نمایش صفحه ی 1 از 1   |   12 نمایش در هر صفحه

مطالب اخیر
نظر سنجی
پیوند ها

اسلایدر

دانلود فیلم