موسسه فرهنگی هنری فرهنگسازان حجة بن الحسن (عج)
حوزه معارف اسلامی

بازدید : 33 مرتبه
تاریخ : سه شنبه 30 شهریور 1395

داستان حسبنا کتاب الله

با این که ما دنبال این نبوده و نیستیم ، که داستان حسبنا کتاب الله ، از کجا شروع شده و نیز هدف از طرح آن چه بوده ، تا به رد و اثبات آن با ادله ذکر شده در جای خود بپردازیم.

چون این گونه بحث ها ، با سرج خود عبارت ، در فضای مجازی ، برای طالب آن بیان شده. نمونه آن پاسخ ها ، تناقض بین جمله حسبنا کتاب الله با خود قرآن است و با سیره پیامبر و اهل بیت او علیهم السلام و با سیره اصحاب و علماء مسلمین و مذاهب اسلامی.

همچنین در پی آسیب های زیادی که با این حرکت به جامعه اسلامی وارد شد نیستیم چون این بحث تخصصی است ، بین علما ، که بزرگان بیان کرده اند و بسیاری از آن مباحث نیز با مراجعه به فضای مجازی بدست می آید.

لیکن ما می خواهیم دفع و رفع این شبهه کنیم که جمهوری اسلامی با اینکه هزینه زیادی برای حفظ قرآن نموده و می کند و باید این گونه هزینه ها اضافه هم گردد ، اما دنبال این  گونه شعار ها نبوده و نیست ، بلکه انقلاب اسلامی به دنبال ارزش های اسلامی است ، بنا بر این ، هر کس و هر آنچه برخوردار از این ارزش ها باشد ، مورد ستایش و حمایت قرار می گیرد.

از این رو ، تشویق به حفظ قرآن با شیوه کاربردی که قرآن را وارد در زندگی مردم کرده تا مقدمه عمل به آن باشد ، عمل کننده هر که باشد ،اهل تسنن بوده یا شیعه ، مورد ستایش قرار گرفته بویژه اگر همراه با تفسیری باشد که با کلام وحی سازگار باشد و مورد تأیید نزدیکان به وحی ، یعنی ائمه معصومین (ع) باشد.

از این رو برای رسیدن به این هدف مقدس مؤسسه فرهنگی هنری فرهنگسازان حضرت حجة بن الحسن (عج) طرح مسابقات همسو را آماده ساخته تا براحتی همه ارزش طلب ها از موحدان داخلی گرفته تا خارجی ، بتوانند داشته های علمی ادبی تاریخی و .... خود را با آموزه های قرآن و حدیث مقایسه کرده تا درصد دارا بودن محتوای ارزشی آن را بدست آورده و به این آموزه ها عمل کنیم تا انشاء الله سعادتمند گردیم و از اجر و پاداش دنیوی و اخروی برخوردار گردیم.

ناپلئون از قرآن مى گوید

ناپلئون بناپارت، امپراطور فرانسه و چهره معروف عالم سیاست درعرصه بین الملل، روزى در مورد اسلام و مسلمانان فکر  مى کرد و این که چطور  مى شود، بر کشورهاى اسلام تسلط یافت، و مسلمانان را تحت سیطره فرانسه درآورد. از مشاورین خود سؤال کرد : مرکز  مسلمین کجاست ؟ مصر را معرفى کردند. او به سوى مصر حرکت کرد؛ پس از ورود به کتابخانه مهم آن شهر  رفته و به مترجم گفت : یکى از  مهمترین کتاب هاى این ها را برایم بخوان، او قرآن را باز  کرده و در  اول صفحه، این آیه را مشاهده کرد : اِنَّ هذَا الْقُرْآنَ یَهْدِى لِلَّتى هِىَ اَقْوَمُ وَ یُبَشِّرُالْمُؤْمِنینَ الَّذینَ یَعْلَمُونَ الصّالِحاتِ اَنَّ لَهُمْ اَجْراً کَبیراً. (1) این قرآن، به راهى که استوارترین راه هاست، هدایت مى کند، و به مؤمنانى که اعمال صالح انجام مى دهند، بشارت مى دهد که براى آن ها پاداش بزرگى است .

 مترجم، آیه را براى ناپلئون خواند و ترجمه کرد. از کتابخانه بیرون آمدند، شب را تا صبح، ناپلئون به این آیه و پیام آن فکر مى کرد. صبح بیدار شده، دو مرتبه به کتابخانه آمدند؛ از مترجم خواست، همان کتاب دیروزى را دوباره براى او بخواند و معنى کند و او هم آیاتى را خوانده و ترجمه نمود. شب را باز در فکر و اندیشه قرآن و مفاهیم عالى آن به سحر رساند. روز سوم هم، مثل دو روز قبل، آیاتى خوانده و براى ناپلئون ترجمه شد. بعد از این که از کتابخانه بیرون آمدند سؤال کرد : این کتاب چه جایگاهى، در بین ملت مسلمان دارد و چقدر به آن اهمیت مى دهند؟ مترجم گفت : آن ها معتقدند که این قرآن کتاب آسمانى است و بر پیامبر اسلام نازل شده، همه اش کلام خداست.

 ناپلئون دو جمله گفت، یکى به نفع مسلمانان و دیگرى به ضرر آنان. او گفت : آن چه من از این کتاب فهمیدم : اگر مسلمانان فرامین و احکام جامع این کتاب را فراگیرند و به آن عمل کنند، دیگر روى ذلّت نخواهند دید. و اضافه کرد : تا زمانی که، این قرآن در بین مسلمین حکومت کند، در پرتو تعالیم برنامه هاى آن، مسلمانان تسلیم ما نخواهند شد؛ مگر این که بین این کتاب و آنان فاصله ایجاد شود.

1- اسراء / 9. -2 برگرفته از راهنماى سعادت، ص 479.

و السلام مرتضویادامه مطلب ...
موضوع : تحقیق ، تنظیم ، نوشتار ، کتاب و نرم افزار مناسب - داستان حسبنا کتاب الله
ارسال توسط farhangsazan
صفحه ی بعدی (/568369-%D8%AF%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%AD%D8%B3%D8%A8%D9%86%D8%A7-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%A7%D9%84%D9%84%D9%87/2) 1 صفحه ی قبلی (0)
نمایش صفحه ی 1 از 1   |   12 نمایش در هر صفحه

مطالب اخیر
نظر سنجی
پیوند ها

اسلایدر

دانلود فیلم