موسسه فرهنگی هنری فرهنگسازان حجة بن الحسن (عج)
حوزه معارف اسلامی

بازدید : 5 مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 31 شهریور 1395

شفاف سازی داشته های دینی

در زمانی که تلاش بی وقفه دشمن بر مخفی نگاه داشتن حق و حقیقت است ملاحظه کاری معنی ندارد.

پراکندگی و نامنظم بودن اطلاعات مربوط به آموزه های دینی نه تنها مانع دسترسی سریع حق جویان به حقیقت است بلکه یک نوع آب به آسیاب دشمن به حساب می آید.

تاریخ نشان می دهد کلماتی که اکثر گویندگان آن ، افراد فراری از کار و تلاش هستند و برای شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت این سخنان را بکار می گیرند مانند : تیغ دادن به دست زنگی مست و ... جز بهانه چیزی نیست، چرا که امثال عمربن عبد العزیز ها بوده اند که در اثر آشنایی با آموزه های دینی بسا توانسته اند لعن بر مولی علی را تعطیل کنند.

و بعید نیست جمله زیبای معصوم (ع) فان الناس لو علموا محاسن کلامنا لاتبعونا در این راستا باشد.

مؤسسه فرهنگی هنری حضرت حجه بن الحسن (عج) برای لبیک گفتن به این دعوت معصوم (ع) تأسیس و با تنظیم منابع دینی که کاری است بسیار پر زحمت ، این هدف را دنبال کرده و اکنون در خدمت تلاش گران در این عرصه می باشد.

 

 

 

لینک ثابت
موضوع : تحقیق ، تنظیم ، نوشتار ، کتاب و نرم افزار مناسب - شفاف سازی داشته های فرهنگی ادبی دینی
ارسال توسط farhangsazan
بازدید : 21 مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 31 شهریور 1395

 به نام خدا

مقدمه فراگیری فوت کوزه‌گری

آنچه انکار ناپذیر است وجود استعداد های مختلف بسیار در جامعه، که نیاز به آموزش نحوه ورود به کار دارند و رعایت باید ها و نباید هایی که بعضا آسیب های جبران ناپذیری را در پی دارد به حدی که بسا منجز به طرد شخص از جامعه می گردد.

اکنون به عنوان زنگ تفریح داستان ریشه این ضرب المثل مطالعه بفرمایید سپس به ادامه مقدمه توجه کنید

 فوت کوزه‌گری

کوزه‌گری بود که کوزه و کاسه لعابی می‌ساخت. خیلی هم مشتری داشت. این کوزه‌گر یک شاگرد زرنگ داشت.

 چون کوزه‌گر شاگردش را خیلی دوست داشت و از یاد دادن به او کوتاهی نمی‌کرد. چند سال گذشت و شاگرد تمام کارهای کوزه‌گری و کاسه‌گری را یاد گرفت و پیش خودش فکر کرد که حالا می‌تواند یک کارگاه جدا درست کند. به همین جهت بهانه گرفت و به استادش گفت: «مزد من کم است.»

کوزه‌گر قدری مزدش را زیاد کرد ولی شاگرد باز هم راضی نشد و پس از چند روز گفت: «من با این مزد نمی‌توانم کار کنم.»

کوزه‌گر گفت: «آیا در این شهر کسی را می‌شناسی که از این بیشتر به تو مزد بدهد؟»

شاگرد گفت: «نه! نمی‌شناسم ولی خودم می‌توانم یک کوزه‌گری باز کنم.»

کوزه‌گر گفت: «بسیار خب، ولی بدان من خیلی زحمت کشیدم تا کارهای کوزه‌گری را به تو یاد دادم، انصاف نیست که مرا تنها بگذاری.»

شاگرد گفت: «درست است ولی دیگر حاضر نیستم اینجا کار کنم.»

 کوزه‌گر گفت: «بسیار خب، حالا بیا شش ماه هم با ما بساز تا یک شاگرد پیدا کنم.»

شاگرد گفت: «نه! حرف مرد یکی است.»

شاگرد رفت و یک کارگاه کوزه‌گری باز کرد و مقداری کوزه و کاسه‌های لعابی ساخت تا با استادش رقابت کند و بازار کارهای استادش را بگیرد. ولی هر چه ساخت دید بی‌رنگ و کدر است و مثل کاسه‌های ساخت استادش نیست. هر چه فکر کرد دید اشتباهی در درست کردن آنها نکرده ولی کاسه‌ها خوب نشده‌اند. بعد از فکر زیاد فهمید که یک چیز از کارها را یاد نگرفته است. پیش استادش رفت و درحالی که یکی از کاسه‌هایش دستش بود به استادش گفت: «ای استاد عزیز، حقیقت این بود که من می‌خواستم با تو رقابت کنم ولی هرچه سعی کردم کاسه‌هایم بهتر از این نشد. آیا ممکن است به من بگویی که چرا اینطور شده؟»

کوزه‌گر پرسید: «خاک را از کدام معدن آوردی؟»

گفت: «از فلان معدن.»

استاد گفت: «درست است، گل را چطور خمیر کردی؟»

گفت: «اینطور…»

استاد گفت: «این هم درست، لعاب شیشه را چطور ساختی؟»

گفت: «اینطور…»

استاد گفت: «درست است، آتش کوره را چه جور روشن کردی؟»

شاگرد گفت: «همانطور که تو می‌کردی.»

استاد گفت: «بسیار خب، تو مرا در این موقع تنها گذاشتی و دل مرا شکستی. من از تو شکایت ندارم چون هر شاگردی یک روز باید استاد شود ولی اگر بیایی و یکسال دیگر برای من کار کنی یاد می‌گیری.»

شاگرد قبول کرد و به کارگاه برگشت ولی دید تمام کارها همانطور مثل همیشه است. یک سال تمام شد. شاگرد پیش استاد رفت. استاد گفت: «حالا که پسر خوبی شدی بیا تا یادت بدهم.»

استاد رفت کنار کوره و به شاگردش گفت: «کاسه‌ها را بده تا در کوره بچینم و خوب هم چشمانت را باز کن تا فوت و فن کار را یاد بگیری.»

استاد کاسه‌ها را از دست شاگرد گرفت و وقتی خواست توی کوره بگذارد چند تا فوت محکم به کاسه‌ها کرد و گرد و خاکی را که از آنها بلند شد به شاگردش نشان داد و گفت: «همه حرف‌ها در همین فوتش هست. تو این فوت را نمی‌کردی.»

شاگرد گفت: «نه، من فوت نمی‌کردم ولی این کار چه ربطی به رنگ لعاب دارد؟»

استاد گفت: «ربطش اینست، وقتی که این کاسه‌ها ساخته می‌شود چند روز در کارگاه می‌ماند و گرد و خاک روشان می‌نشیند. وقتی چند تا فوت کنیم گرد و غبار پاک می‌شود و رنگ لعاب روی آن روشن و شفاف می‌شود و جلا پیدا می‌کند. حالا برو و کارگاهت را روبراه کن.»

این مثل را وقتی به کار می‌برند که بخواهند بگویند یک نفر بسیاری چیزها را می‌داند ولی یک چیز مهم آن را نمی‌داند.

ادامه مقدمه :

چنانچه گذشت برای بیمه شدن از آسیب ها نیاز رجوع به اهل فن و خبره های هر کاری است که متأسفانه این گونه افراد بخواطر مشغله فراوان فرصت راهنمایی نو آموز را ندارند از این رو، خود باید دست بکار شوی، بقول ضرب المثل معروف کس نخارد پشت من جز ناخن انگشت من.

از کجا شروع کردن، این مسلم است که کارهای فرهنگی در عین حال که بسیار مشکل است شیرین هم هست و از اجر و پاداش دنیوی و اخروی برخوردار است.

البته یأس و نامیدی کار زشتی است، راهکار و چاره اش هم تمرین زیاد و مشورت و مقایسه کار خود با نمونه های خوب موجود است، چرا که تلاش خصی ایجاد خلاقیت در انسان می کند.

مؤسسه فرهنگی هنری حضرت حجه بن الحسن (عج) برای امداد رسانی به دست اندکاران امور فرهنگی از سال ها قبل، دست به یک تلاش خسته کننده ای زده و اکنون وقت آن رسیده که سرویس دهی به تلاش گران در این عرصه را آغاز کند.

بنابراین از هم اکنون شما می توانید با ارسال نمونه ایده خود برای ما، اطلاعات تکمیلی دینی را از منابع مختلف (قرآنی روایی و سخن دانشمندان، شعرا، مثل گویان و نیز داستان ها و لطیفه های آموزنده) را در کمترین زمان و با ارزان ترین قیمت دریافت کنید، تا  هم به ایده خود، کیفیت بخشیده و از آسیب های ضد ارزشی و ... در امان بوده و انشاء الله موفقیت بیشتری را در پیش داشته باشید.

والسلام مرتضویلینک ثابت
موضوع : تحقیق ، تنظیم ، نوشتار ، کتاب و نرم افزار مناسب - آموزش فوت کاسه گری در امور فرهنگی و آموزه های دینی
ارسال توسط farhangsazan
بازدید : 14 مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 31 شهریور 1395

به روز رسانی اطلاعات دینی

اعمال سلیقه شخصی یک نوع خودخواهی است که معمولا دافعه اش بیشتر از جازبه آن است.

بر عکس احترام به نیاز جامعه و سرویس دهی با آنچه مورد قبول مردم است و به آن علاقه دارند روشی پسندیده است.

دلیل و شاهد این ادعا درمان قدیم در بهداری ها بود، که بعضا از باب تمسخر می گفتند آقای دکتر بدونه توجه به بیمار، تمام مریض ها را از دم یک قرص کچی مسکن می دهد، البته در این زمان هم رنگ و طعم قرص ها متنوع شد و نیز اطباء متخصص با حوصله، گفته مریض را شنیده و پس از تشخیص درد به درمان می پردازند و نسبت به قبل موفق ترند.

اکنون آیا نه چنین است که برای درمان و پیشگیری بیماری روحی نیز به چنین تحولی نیاز است، یعنی به موقعیت ووضع و حال فرد توجه شود و مطابق کام او رفتار کردن، تا پس از جذب روحی او، داروی معنوی در او اثر بخشد و آیا سیره پیامبر (ص) غیر این بوده همانکه آیه شریفه اشاره دارد لوکنت غلیظ القلب لانفظوا من حولک.

پس بیاییم چون آن بزرگ مرد تاریخ هم «طبیب دوار بطبه» باشیم و نیز با احترام به داشته ها و توجه به خوشایند افراد، از فیض و اجر فرهنگ سازی و تعلیم و تربیت صحیح برخورد شویم.

 

 

 

 

 لینک ثابت
موضوع : تحقیق ، تنظیم ، نوشتار ، کتاب و نرم افزار مناسب - به روز رسانی اطلاعات فرهنگی ادبی دینی مذهبی
ارسال توسط farhangsazan
بازدید : 11 مرتبه
تاریخ : سه شنبه 30 شهریور 1395

تجهیز هنرمندان

بنام هستی بخش

اعتزال و جدایی طلبی کار ناپسندی است که شایسته منتظران حکومت جهانی حضرت مهدی (عج) نیست.

توضیح اینکه : در شروع مسئله فرهنگ سازی که همگان بر لزوم آن اتفاق دارند دو نظر است

اول : شروع دوباره و به عبارت دیگر مستقل عمل کردن

دوم : شرائط موجود را عوض کردن و مطابق اسلام ناب قرار دادن.

اما نظر اول که با توان خود شروع کردن و به اصطلاح از نو طبق نیاز، هنرمند تربیت کردن، این جز یک شعار بیش نیست و می شود گفت یک نوع افراط و تفریط گفتاری است چون این  کار هم هزینه بر است و نیاز به زمان زیادی دارد و نیز روی آن هم نوشته نشده که نتیجه مثبت داشته باشد یا نه، از این رو بنظر می رسد این طرحی خوبی نیست، چون اولا شناخت استعدادهای بهتر از موجود و تربیت آنان طبق نیاز کاری بسیار مشکل است و ضرورتی هم ندارد چرا که مگر ما فعالان موجود را تجهیز کردیم و مخالف نیاز عمل کردند.

بنابراین بیاییم هر کس در حیطه کاری خود خوب عمل کرده ما مواد اولیه (آموزه های دینی) را گویای زمان تهیه و تنظیم کنیم (کاری که این مرکز یعنی موسسه فرهنگ سازان حجه بن الحسن (ع) در دست انجام دارد و به نتیجه خوبی هم رسیده ) سپس نتیجه آن را ، با در نظر گرفتن شرایط افراد و گروه ها و شرکت ها و .... در اختیار هنرمندان عزیز قرار دهیم و با تأمین لازم ، از آنان بخواهیم بهتر از قبل فعالیت کنند تا پس از عمل به بایدها و ترک نبایدهای لازم در کار فرهنگ سازی موفق شویم انشاء الله.

 لینک ثابت
موضوع : تحقیق ، تنظیم ، نوشتار ، کتاب و نرم افزار مناسب - تجهیز هنرمندان موجود در مسیر فرهنگ سازی
ارسال توسط farhangsazan
بازدید : 33 مرتبه
تاریخ : سه شنبه 30 شهریور 1395

داستان حسبنا کتاب الله

با این که ما دنبال این نبوده و نیستیم ، که داستان حسبنا کتاب الله ، از کجا شروع شده و نیز هدف از طرح آن چه بوده ، تا به رد و اثبات آن با ادله ذکر شده در جای خود بپردازیم.

چون این گونه بحث ها ، با سرج خود عبارت ، در فضای مجازی ، برای طالب آن بیان شده. نمونه آن پاسخ ها ، تناقض بین جمله حسبنا کتاب الله با خود قرآن است و با سیره پیامبر و اهل بیت او علیهم السلام و با سیره اصحاب و علماء مسلمین و مذاهب اسلامی.

همچنین در پی آسیب های زیادی که با این حرکت به جامعه اسلامی وارد شد نیستیم چون این بحث تخصصی است ، بین علما ، که بزرگان بیان کرده اند و بسیاری از آن مباحث نیز با مراجعه به فضای مجازی بدست می آید.

لیکن ما می خواهیم دفع و رفع این شبهه کنیم که جمهوری اسلامی با اینکه هزینه زیادی برای حفظ قرآن نموده و می کند و باید این گونه هزینه ها اضافه هم گردد ، اما دنبال این  گونه شعار ها نبوده و نیست ، بلکه انقلاب اسلامی به دنبال ارزش های اسلامی است ، بنا بر این ، هر کس و هر آنچه برخوردار از این ارزش ها باشد ، مورد ستایش و حمایت قرار می گیرد.

از این رو ، تشویق به حفظ قرآن با شیوه کاربردی که قرآن را وارد در زندگی مردم کرده تا مقدمه عمل به آن باشد ، عمل کننده هر که باشد ،اهل تسنن بوده یا شیعه ، مورد ستایش قرار گرفته بویژه اگر همراه با تفسیری باشد که با کلام وحی سازگار باشد و مورد تأیید نزدیکان به وحی ، یعنی ائمه معصومین (ع) باشد.

از این رو برای رسیدن به این هدف مقدس مؤسسه فرهنگی هنری فرهنگسازان حضرت حجة بن الحسن (عج) طرح مسابقات همسو را آماده ساخته تا براحتی همه ارزش طلب ها از موحدان داخلی گرفته تا خارجی ، بتوانند داشته های علمی ادبی تاریخی و .... خود را با آموزه های قرآن و حدیث مقایسه کرده تا درصد دارا بودن محتوای ارزشی آن را بدست آورده و به این آموزه ها عمل کنیم تا انشاء الله سعادتمند گردیم و از اجر و پاداش دنیوی و اخروی برخوردار گردیم.

ناپلئون از قرآن مى گوید

ناپلئون بناپارت، امپراطور فرانسه و چهره معروف عالم سیاست درعرصه بین الملل، روزى در مورد اسلام و مسلمانان فکر  مى کرد و این که چطور  مى شود، بر کشورهاى اسلام تسلط یافت، و مسلمانان را تحت سیطره فرانسه درآورد. از مشاورین خود سؤال کرد : مرکز  مسلمین کجاست ؟ مصر را معرفى کردند. او به سوى مصر حرکت کرد؛ پس از ورود به کتابخانه مهم آن شهر  رفته و به مترجم گفت : یکى از  مهمترین کتاب هاى این ها را برایم بخوان، او قرآن را باز  کرده و در  اول صفحه، این آیه را مشاهده کرد : اِنَّ هذَا الْقُرْآنَ یَهْدِى لِلَّتى هِىَ اَقْوَمُ وَ یُبَشِّرُالْمُؤْمِنینَ الَّذینَ یَعْلَمُونَ الصّالِحاتِ اَنَّ لَهُمْ اَجْراً کَبیراً. (1) این قرآن، به راهى که استوارترین راه هاست، هدایت مى کند، و به مؤمنانى که اعمال صالح انجام مى دهند، بشارت مى دهد که براى آن ها پاداش بزرگى است .

 مترجم، آیه را براى ناپلئون خواند و ترجمه کرد. از کتابخانه بیرون آمدند، شب را تا صبح، ناپلئون به این آیه و پیام آن فکر مى کرد. صبح بیدار شده، دو مرتبه به کتابخانه آمدند؛ از مترجم خواست، همان کتاب دیروزى را دوباره براى او بخواند و معنى کند و او هم آیاتى را خوانده و ترجمه نمود. شب را باز در فکر و اندیشه قرآن و مفاهیم عالى آن به سحر رساند. روز سوم هم، مثل دو روز قبل، آیاتى خوانده و براى ناپلئون ترجمه شد. بعد از این که از کتابخانه بیرون آمدند سؤال کرد : این کتاب چه جایگاهى، در بین ملت مسلمان دارد و چقدر به آن اهمیت مى دهند؟ مترجم گفت : آن ها معتقدند که این قرآن کتاب آسمانى است و بر پیامبر اسلام نازل شده، همه اش کلام خداست.

 ناپلئون دو جمله گفت، یکى به نفع مسلمانان و دیگرى به ضرر آنان. او گفت : آن چه من از این کتاب فهمیدم : اگر مسلمانان فرامین و احکام جامع این کتاب را فراگیرند و به آن عمل کنند، دیگر روى ذلّت نخواهند دید. و اضافه کرد : تا زمانی که، این قرآن در بین مسلمین حکومت کند، در پرتو تعالیم برنامه هاى آن، مسلمانان تسلیم ما نخواهند شد؛ مگر این که بین این کتاب و آنان فاصله ایجاد شود.

1- اسراء / 9. -2 برگرفته از راهنماى سعادت، ص 479.

و السلام مرتضویادامه مطلب ...
موضوع : تحقیق ، تنظیم ، نوشتار ، کتاب و نرم افزار مناسب - داستان حسبنا کتاب الله
ارسال توسط farhangsazan
بازدید : 16 مرتبه
تاریخ : سه شنبه 30 شهریور 1395
ارسال توسط farhangsazan
بازدید : 53 مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 13 مرداد 1395

زندگی به رنگ قرآن

یکی از بحث هایی که به نوعی می تواند به زندگی ها رنگ قرآنی دهد این که در محاورات روز مره از ضرب المثل قرآنی و روایی و مشابه آن نیز استفاده کنیم. تا هم مثالی زده باشیم و هم آیه ای از قرآن و روایتی از معصومان علیهم السلام خوانده باشیم و نیز از محتوای آن ها در زندگیمان درس ها گرفته باشیم. البته این حرکت قابل گسترش است به دیگر مثل های ایران و جهان و سخن دانشمندان ، حتی به داستان های کوتاه و یا لطیفه و طنز های مناسب که تنظیم موضوعی شده اند، با ویژگی برخورداری از محتوای دینی . طبعا شعرهای با محتوای دینی نیز  همرا ه مثل ها خواهد آمد. در نتیجه با این حرکت می توان مروری موضوعی روی منابع دینی داشت، و بدین وسیله توانسته ایم جایگاهی« صندوقچه محفوظان دینی» در ذهن خودمان برای فرهنگ اسلامی ترسیم کنیم تا آنجه جدید می شنویم و یا مطالعه می کنیم را نیز در ادامه داشته های خود ذخیره کنیم تا در موقع نیاز به آسانی قابل مراجعه باشد.

بنظر می رسد مرور روز مره در منابع اسلامی ، به این شیوه و نیز آموزش این گونه ای ، دستورات خدا و پیام رسان های او ، توفیق دریافت دعای خیری که در روایت معصوم (ع) آمده ، آنجا که فرمود: رحم الله امرء احیا امرنا .... فَإِنَّ النَّاسَ لَوْ عَلِمُوا مَحَاسِنَ کَلَامِنَا لَاتَّبَعُونَا عیون أخبار الرضا علیه السلام،را پیدا خواهیم کرد انشاء الله.

قابل یاد آوری است ،این ادعا با امکانات موجود در مؤسسه فرهنگسازان حضرت حجه بن الحسن (عج) همخوانی دارد و انشاء الله عملی امی گردد، به خواست خدا هر از گاهی نمونه هایی از این مجموعه در فضای مجازی به نمایش گذاشته می شود . شما دوستان خیر اندیش نیز می توانند با کمک های قدمی قلمی رقمی که از جمله آن فرستادن تحقیق شخصی و یا جمع آوری اطلاعات مورد نیاز این حرکت فرهنگی ، و نیز بکار گیری قلم نگارشی و ویرایشی و نرم افزاری و بالآخره با قدم تبلیغاتی علاوه بر کمک مادی به مؤسسه ، آنچه می دانید مؤثر در این فرهنگ سازی است شرکت داشته و  در اجر و پاداش این حرکت مثبت شریک باشند.

(در ضمن دوستان عزیز در صورت داشتن چنین توفیقی ، آیات و راوایات و .... که به این عنوان می فرستید ضمن رعایت شأن قرآنی روایی ، قابل فهم برای عامه مردم باشد هر چند با مقداری تشریح و پیام هایی که اشاره می کنید)

پس منتظر ضرب المثل های قرآنی. همسو با دیگر منابع دینی شما هستیم. محبت نموده پس ارسال ایمیل با پیام کوتاه به شماره 09354321772 حتما ما را در جریان کار خود قرار دهید پیشاپیش از همکاری عزیزان نهایت تشکر لازم را دارم.

 مدیر مسؤول مؤسسه مرتضوی

در ادامه نمونه ای از این همسویی مثل ها با منابع دیگر دینی ،ادبی را با هم مرور می کنیم.
ادامه مطلب ...
موضوع : تحقیق ، تنظیم ، نوشتار ، کتاب و نرم افزار مناسب - زندگی به رنگ قرآن
ارسال توسط farhangsazan
صفحه ی بعدی (/568359-%D8%AA%D8%AD%D9%82%DB%8C%D9%82-%D8%8C-%D8%AA%D9%86%D8%B8%DB%8C%D9%85-%D8%8C-%D9%86%D9%88%D8%B4%D8%AA%D8%A7%D8%B1-%D8%8C-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D9%88-%D9%86%D8%B1%D9%85-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%B3%D8%A8/2) 1 صفحه ی قبلی (0)
نمایش صفحه ی 1 از 1   |   12 نمایش در هر صفحه

مطالب اخیر
نظر سنجی
پیوند ها

اسلایدر

دانلود فیلم