موسسه فرهنگی هنری فرهنگسازان حجة بن الحسن (عج)
حوزه معارف اسلامی

ویژه نامه ی ولادت پیامبر صلّى اللّه علیه و آله

خجسته زاد روز پیامبر رحمت حضرت محمد مطصفی(ص)

و امام جعفر صادق (ع)مبارک باد

 نزول برکات

 هنگام نزول برکات است امشب

اوقات گرفتن برات است امشب

 

بفرست مدام بر محمد صلوات

زیرا که بهار صلوات است امشب

  جهان منور ز نور جمال محمد است

روشن ز چشمه‏ های کمال محمد است

 

ما دست کی زنیم بدامان دیگرن

تا دامن محمد و آل محمد است

 دانستنی هایی در باره ی حضرت محمد (ص)

 ادامه مطلب ...
موضوع : مناسبت تولد و ولادت معصومان *علیهم السلام* - ولادت حضرت محمد «ص»
ارسال توسط farhangsazan
بازدید : 95 مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 24 آذر 1395

خجسته زاد روز پیامبر رحمت حضرت محمد مطصفی(ص)

و امام جعفرصادق (ع) مبارک باد

 ای ششم پیشوای اهل ولا

خلق را رهبری به دین هدی

پای تا سر خدانمایی تو

هم ز سر تا بپای صدق و صفا

****

 چرا مذهب شیعه، مذهب جعفری است؟

 ادامه مطلب ...
موضوع : مناسبت تولد و ولادت معصومان *علیهم السلام* - ولادت امام صادق «ع»
ارسال توسط farhangsazan
بازدید : 102 مرتبه
تاریخ : دوشنبه 22 آذر 1395

 آشنایی با چگونگی سرویس دهی در امر کار و کارگری 

مقدمه ای بر اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی

آگاهی بخشی عبادت است(1)

خداوند که خود خالق و سازنده است : هُوَ اللَّهُ الْخالِقُ الْبارِئُ الْمُصَوِّرُ

سوره حشر آیه 24

اوست خداى آفریننده عالم (جهان) و پدید آورنده‏ى جهانیان نگارنده صورت خلقان.

در جای دیگر قرآن، خداوند دستور به سازندگی نیز داده است، چنانچه به حضرت نوح را امر الهى رسید، مبنی بر ساختن کشتى و به او خطاب شد «وَ اصْنَعِ الْفُلْکَ بِأَعْیُنِنا وَ وَحْیِنا» سوره هود آیه 39

و برای موفقیت سازندگان علاوه بر راهنمایی نحوه ساخت برای تهیه مواد اولیه و طراحی و ...، ملائکه خود را بسیج کرد تا آنچه  مورد نیاز تهیه کشتی سازی است تهیه کنند از این قضیه می شود برداشت کرد که این گونه امداد ها و حمایت ها، مراد از جمله معروف «از تو حرکت از خدا برکت» است.

باز برای جواز استفاده از این گونه دستگاه ها، وسیله ها و، به اصطلاح طراحی و استفاده از تکنولژی فرمود:

وَ قالَ ارْکَبُوا فِیها بِسْمِ اللَّهِ مَجْراها وَ مُرْساها هود آیه 43

وَ نَجَّیْناهُ وَ أَهْلَهُ

سوار بر کشتی شوید با نام و یاد خدا (اهل نوح همان مؤمنون هستند) و به این وسیله آنان را از مرگ حتمی نجات داد.

با این مقدمه اهمیت و لزوم توجه به مسئله اقتصاد مقاومتی، از دیدگاه اسلام روشن می شود.

مؤید مطلب توجه باینکه، در آموزه های دینی، حتی مسائل فرهنگی و باورهای اعتقادی را تا حدودی منوط به آرامش اقتصادی دانسته اند، این مطلب از حدیث شریف کاد الفقر ان یکون کفرا بدست می آید.

هدف از سرویس دهی در امر کار و کارگری 

 ادامه مطلب ...
موضوع : نمونه خدمات آماده ارائه - سرویس دهی فرهنگی در امر کار و کارگری مقدمه اقتصاد مقاومتی
ارسال توسط farhangsazan
بازدید : 118 مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 18 آذر 1395

 

به نام خدا

فرا رسیدن سال روز امامت دوازدهمین مدیر شایسته

ولی الله الاعظم حضرت حجه بن الحسن امام مهدی مبارک باد

 

از آنجا که دین مبین اسلام کامل ترین دین های آسمانی است باید از مدیران شایسته ای برخوردار باشد تا بتوانند با توان بالای خود خلیِفه اللهی بودن خود را به عالم نشان دهند و الحق والانصاف معصومان (علیهم السلام) از این شایسته گی برخوردار بودند و هستند.

اینان با ویژه گی هایی که داشتند و دارند، برتریند  و شایسته تر ، برای اداره دنیای کوچک «بالنسبه به علم این عزیزان»، چون لازمه اداره مجموعه ها ، آگاهی همه جانبه بالنسبه به افراد و آنچه مؤثر در پیشرفت آنان است همینطور بصیرت نسبت به آسیب های احتمالی و چگونگی جلوگیری دفع و رفع بموقع آن ها بطور کامل از این رو کسانی که خزینه علم خدایند، بهترین ها هستند.

برای اثبات این مطلب آشنایی با سیره عملی آنان کافی است. از باب مثال، وقتی حضرت پیامبر (ص) به شخصی که قصد جسارت به او را داشت، خبر می دهد، منشأ این تصمیم تو چه کسی بوده و از کجا شروع کردی و چه سلاحی با چه ویژگی همراه داری و نیز نسبت به آینده، خبر می دهد که در هزار سال بعد چه اتفاقی در ایران خواهد افتاد و ... صدها نمونه از این گفتار و ... که توسط پیامبر (ص) و امامان علیهم السلام ، ثبت شده و امدادهایی که مردم از آن ها دیده اند و نقل کرده اند 

پس از پیامبر خاتم (ص) مدیریت صحیح و کارساز حضرت امیر المومنین امام علی (ع) نیز که هم حفظ دین کرد و هم جان محافظان دین را در بر داشت و نیز مدیریت بظاهر سخت، برای کسانی که ظاهر بین بودند و از واقع و حقیقت خبر نداشتند صلح امام حسن (ع) از این قبیل بود و دشوار تر از آن دفاع شهادت طلبانه امام حسین (ع) که هم دین جدش را زنده کرد و هم منافقان را رسوا نمود، آگاه سازی علمی توسط چند امام بعدی نیز نمونه مدیرت صحیح آنان است.

اما قبول ظاهری ولایت عهدی توسط امام علی بن موسی الرضا (ع) و نیز شرط نماز عید خواندن آن حضرت مطابق سیره پیامبر (ص) و بالاخره زنده کردن پیام غدیر با حدیث سلسله الذهب که جرقه بجا بود و در شیعه شدن مسلمانان ایران نقش بسیاری داشت. اینها همه گویای توان مدیریتی معصومان «علیهم السلام» بوده و هست که امیدواریم دنیا آماده پذیرش باقی مانده آنان گردد و امر فرجش را حضرت حق امضا کرده تا عالم بتوان زیر سایه این خزینه دار علم الهی خداپسندانه اداره شود.

و ای کاش تاریخ دانان، قلم بدست حرفه ی و خوش نام ، یا خود یک تاریخی با نگاه مدیریتی از پیشوایان اسلام و تشیع تنظیم می کردند، یا تکه های تاریخی که مناسب این مقوله است را برای ما ارسال می نمودند تا پس از تنظیم مناسب، همگان ،دربرگیرنده دعای خیر معصوم (ع) می شدیم، چرا که فرمود رحم الله امرء احیا امرنا شوند و با نشر آن به شیوه ای که قسمت دیگر روایت را اشاره دارد، که فرمود : فان الناس لو علموا محاسن کلامنا لاتبعونا (شیوه ای که برای همه مردم قابل فهم باشد یعنی با ادبیات مختلف مورد علاقه همه مردم ) تا کلمه الله هی العلیا، انشاء الله در عالم بیشتر طالب پیدا کند (خدا محوری) و ولایت مداران واقعی امیدوارتر گردند.

والسلام مرتضوی ادامه مطلب ...
موضوع : مناسبت تولد و ولادت معصومان *علیهم السلام* - سال روز امامت دوازدهمین مدیر شایسته ‏امام مهدی مبارک باد
ارسال توسط farhangsazan
بازدید : 122 مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 17 آذر 1395

 بنام خدا 

شرفتنی بهذا التشریف و فضلتنی بهذه الفضیله و خصصتنی بهذه النعمه 

این شرافت نصیب هر کسی نمی شود چرا که شناخت امام لازم است تا قدر امام شناس معلوم شود، همان که امام رضا (ع) فرمود : الامام واحد دهره

اما ویژگی مدیریتی امام عسکری (ع) چون اجداد طاهرینش علاوه بر حفظ دین حفظ مؤمنان دین از آسیب ها نیز بود چنانچه در حکاِیت باران آمدن پس از دعای کشیش مسیحی بقدری مسلمانان به فکر فرو رفتند که خود خلیفه هم بفکر چاره افتاد و رقع مشکل توسط این عزیز فاطمه و این مدیر علوی یعنی امام یازدهم امام حسن عسکری (ع) شد که با افشای رمز و سر ، آمدن باران بعلت همراه داشتن استخوانی از پیکر یکی از پیامبران بود. 

 

به یاد خلف صالح و فرزند گرانمایه آن حضرت یعنی حضرت حجه بن الحسن امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف با هم بخوانیم دعای مخصوص را :

الهم بلغ مولای صاحب الزمان صلوات الله علیه عن جمیع المومنین والمومنات فی مشارق الارض و مغاربها و برها وبحرها وسهلها وجبلها حیهم ومیتهم و عن والدی وولدی و عنی من الصلوات و تحیات زنه عرش الله و مدادکلماته و منتها رضا و عدد ما احصاه کتابه و احاط به علمه الهم کما شرفتنی بهذا التشریف و فضلتنی بهذه الفضیله و خصصتنی بهذه النعمه  فصل علی مولای وسیدی صاحب الزمان صلوات الله علیه وجعلنی من انصاره واشیاء والذابین عنه و جعلنی من المستشهدین بین یدی طا عا غیر مکره فی الصف الذی نعت اهله فی کتابک فقلت صفا کانهم بنیان مرصوص علی طاعتک و طاعت رسولک وآله علیهم الاسلام  

پس دست راست خود را در دست چپ بنه و اینگونه بگو   الهم هذه بیعت له فی عنقی الی یوم القیامه

انشاء الله بر بیعت با آن حضرت پایدار بمانیم

 


 ادامه مطلب ...
موضوع : مناسبت شهادت و وفات معصومان *علهم السلام* - ویژه نامه تسلیت گویی وفات یازدهمین مدیر علوی امام عسکر ی (ع)
ارسال توسط farhangsazan
بازدید : 185 مرتبه
تاریخ : سه شنبه 2 آذر 1395
ارسال توسط farhangsazan
بازدید : 111 مرتبه
تاریخ : سه شنبه 2 آذر 1395

ویژه‌نـــــامه شهـــادت

امــــام رضا علیه السلام

ویژه‌نامه آخرین روز ماه صفر شهادت امام علی‌بن موسی الرضا(ع) شامل زندگی‌نامه و فضایل، احادیث، تصاویر، زیارت‌نامه و مداحی به‌شرح ذیل منتشر می‌شود:

 

 

 ادامه مطلب ...
موضوع : مناسبت شهادت و وفات معصومان *علهم السلام* - ویژه نامه تسلیت گویی شهادت حضرت امام رضا (ع)
ارسال توسط farhangsazan
بازدید : 55 مرتبه
تاریخ : شنبه 29 آبان 1395

به نام خدا

اربعین روز بازگشت کاروان اسیران تسلیت باد«اربعین‏» از اصطلاحات رایجى است که در متون اسلامى کاربرد زیادى دارد. مثلاً در برخى از روایات به عنوان نماد کمال و حدى براى تصفیه باطن قلمداد شده است. در این نوشتار به مناسبت روز اربعین شهادت امام حسین علیه السلام برخى از موارد کاربرد این واژه اکه در فرهنگ اسلامى به مناسبت‏ هاى گوناگون به آن اشاره شده، که پس از ذکر نمونه برکات اربعین تقدیم می‏ شود.


 زیارت اربعین برکات آن

تولد فاطمه (س ) حاصل ریاضت اربعین ‏

دورى پیامبر از مردم ، انس با خدا و عبادت و نماز و روزه چهل روز دلیل بر قداست و ‏شخصیت ملکوتى حضرت فاطمه علیهاالسلام است . چنانچه قبل از بعثت نیز پیامبر خدا ‏صلى الله علیه و آله از مردم کناره گرفت و در غار حرا به عبادت و مناجات با خدا ‏پرداخت . همچنین اشتیاق حضرت خدیجه علیهاالسلام به دیدار پیامبر و قبول هدیه حق ‏در دوران ریاضت رسول خدا صلى الله علیه و آله و برکاتى که اربعین دارد، قابل توجه ‏است ، چنانچه فرمود:

من اخلص عبد لله -اربعین صباحا الا جرت ینابیع الحکمة من قلبه ‏على لسانه ؛ ‏

کسى که چهل شبانه روز براى خدا اخلاص پیشه کند، چشمه هاى حکمت از قلب وى بر ‏زبانش جارى مى شود.

بحارالانوار، ج 70، ص 242.‏

1- جابر به سفارش پیامبر صلی الله علیه و آله عمل کرد و به عنوان نخستین زائر در اربعین حسینی ، در موقعیتی دشوار، این سنت عظیم را بنیان نهاد.

 قل رسول الله  صلی الله علیه و آله و سلم

یا جابِرُ زُر قَبْرَ الْحُسَیْن فَاِنَّ زِیارَتَهُ تَعْدِلُ مِأَةَ حَجَّةٍ وَ اِنَّ قَبْرَالحسین بن علی تُرْعَةٌ مِنْ تُرُعِ الْجَنّة ... وَ اِنَّ کَربلا اَرْضُ الجَنّة»

ای جابر، قبر حسین علیه السلام را زیارت کن؛ زیرا پاداش زیارت قبر حسین علیه السلام با پاداش انجام دادن صد حجّ(مستحبی) برابر است؛ و در حقیقت قبر حسین بن علی علیه السلام گلزاری از گلزارهای بهشت است... و زمین کربلا، زمین بهشت به شمار می آید.

2- چهل روز گریه بر امام حسین علیه السلام

امام صادق علیه السلام در روایتى به بیان گریه موجودات عالم بر سالار شهیدان پرداخته، به زراره مى‏فرماید:

« یا زرارة! إنَّ السَّماءَ بَکَت عَلَى الحُسَینِ علیه السلام أربَعینَ صَباحا بِالدَّمِ، و إنَّ الأَرضَ بَکَت أربَعینَ صَباحا بِالسَّوادِ، و إنَّ الشَّمسَ بَکَت أربَعینَ صَباحا بِالکُسوفِ وَ الحُمرَةِ.

3- زیارت اربعین از نشانه‏ هاى ایمان و تشیع

قَالَ أَبو مُحَمَّدٍ الْحَسَنِ الْعَسْکرِی(ع):عَلَامَاتُ الْمُومِنِ خَمْسٌ صَلَاةُ الْخَمْسِینَ وَ زِیارَةُ الْأَرْبَعِینَ وَ التَّخَتُّمُ فِی الْیمِینِ وَ تَعْفِیرُ الْجَبِینِ وَ الْجَهْرُ بِبِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ [تهذیب الأحکام، ج6، ص52].

نشانه‏هاى مؤمنان (شیعیان) پنچ چیز است: خواندن پنجاه و یک رکعت نماز در هر روز (17 رکعت واجب و 34 رکعت نافله)، زیارت اربعین امام حسین علیه السلام، داشتن انگشتر در دست راست، و ساییدن پیشانى به خاک، و بلند خواندن بسم الله الرحمن الرحیم در نمازها

4-شهادت چهل مؤمن

امام صادق علیه السلام فرمود:« اِذا ماتَ الْمُؤْمِنُ فَحَضَرَ جِنازَتَهُ اَرْبَعُونَرَجُلاً مِنَ الْمُوْمِنینَ فَقالُوا اَللّهُمَّ اِنّا لا نَعْلَمُ مِنْهُ اِلاّ خَیْراً وَ اَنْتَ اَعْلَمُ مِنّا قالَ اللّهُ تَبارَکَ وَ تَعالى اِنّى قَدْ اَجَزْتُ شَهادَتَکُمْ وَ غَفَرْتُ لَهُ ما عَلِمْتُ مِمّا لا تَعْلَمُونَ». ؛ هر گاه یکى از اهل ایمان بمیرد و بر جنازه او چهل نفر از مؤمنین حضور یابند و گواهى دهند که پروردگارا! ما به جز خوبى و نیکى از این شخص ندیده‏ایم و تو از ما داناتر هستى، خداوند متعال مى‏فرماید: من نیز شهادت شما را پذیرفتم و آنچه [ از بدی ها و گناهان] از او مى ‏دانستم که شما بى‏ اطلاع بودید، همه را بخشیدم.»

5- منع غیبت اشخاص

قال رسول الله(ص):مَنِ اغْتَابَ مُسْلِماً أَوْ مُسْلِمَةً لَمْ یقْبَلِ اللَّهُ تَعَالَى صَلَاتَهُ وَ لَا صِیامَهُ أَرْبَعِینَ یوْماً وَ لَیلَةً إِلَّا أَنْ یغْفِرَ لَهُ صَاحِبُهُ  

[جامع الأخبار، ص146].

پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله و سلم فرمودند :هزکس پشت سر برادر دینی اش غیبت کند تا چهل روز نماز و روزه اش پذیرفته نمیشود مگر اینکه غیبت شونده از او راضی شود

6- دعا براى چهل مؤمن

امام صادق(ع) یکى از مهم‏ ترین عوامل استجابت دعا را مقدم شمردن دیگر مؤمنین در هنگام دعا مى‏داند . آن حضرت مى‏فرماید: « مَنْ قدَّمَ اربعینَ من المؤمنین ثُمَّ دعا استُجیبَ لَه. ؛ هر کس چهل نفر از مؤمنین را در دعا کردن بر خود مقدم بدارد، سپس حاجات خود را بطلبد، دعاى او به اجابت ‏خواهد رسید.»

7-  منع سوگند دروغ

کسی که سوگند دروغ یاد کند تا چهل روز منتظر قهر الهى باشد. قال الصادق(ع): الْیَمِینُ الْغَمُوسُ یُنْتَظَرُ بِهَا أَرْبَعِینَ لَیْلَةً

[ثواب الأعمال، ص226].

8-  آمرزش چهل گناه

حضرت باقرعلیه السلام یکى از حقوق واجب مسلمانان بر عهده همدیگر را، حضور در تشییع جنازه آنان مى‏شمارد و با توجه به اهمیت آن، تاثیر معنوى این حضور را نیز بیان مى‏کند: « من حمل جنازة من اربع جوانبها غفرالله له اربعین کبیرة ؛ کسى که جنازه‏اى را از چهار طرف حمل کند، خداوند متعال چهل گناه کبیره او را خواهد بخشید.»

9-  آثار چهل روز اخلاص

امام رضا علیه السلام از پیامبر گرامى اسلام صلى الله علیه و آله چنین نقل فرمود ما أخْلَصَ عَبدُ لللهِ عَزّوجلّ اربَعینَ صَباحاً الاّ جَرَتْ یَنابیعَ الْحِکْمَةِ مِنْ قَلْبِهِ عَلی لِسانِهِ. ؛ هیچ بنده‏اى چهل روز اعمال خود را خالصانه به درگاه حضرت حق انجام نمى‏دهد، مگر این که خداوند متعال چشمه سارهاى حکمت را از قلب او به زبانش جارى مى ‏سازد.»

عیون اخبار الرضا علیه السلام، ج‏1، ص‏74، ح‏321

10- یاران حضرت مهدى علیه السلام

هنگامى که حضرت مهدى علیه السلام ظهور مى‏کند هر یک از یاران و شیعیان آن حضرت معادل نیروى چهل مرد قدرت روحى و بدنى خواهد داشت. امام سجاد علیه السلام فرمود: « إذا قامَ قائمنا أذهَبَ الله عَن شیعَتِنا العاهَه و جَعَل قلُوبَهُم کَزُبَرِ الحدیدِ وَ جَعَل قُوَّة الرَّجُلِ مِنهُم قُوَّةَ أربعینَ رَجُلاً وَ یَکُونُونَ حُکّام الأرضِ وَ سَنامَها» ؛ هر گاه قائم ما قیام کند، خداوند متعال از شیعیان ما آفت، بلا و سستى را دور خواهد کرد و دل هاى آنان را همانند پاره‏هاى آهن قوى و محکم مى‏نماید و نیروى هر یک از آنان را معادل نیروى چهل مرد قرار خواهد داد

الخصال، ج‏2، ص‏541، ح‏14.»

11- فقرا از پولدارها زودتر به بهشت میروند

. قال الصادق(ع):إِنَّ فُقَرَاءَ الْمُسْلِمِینَ یتَقَلَّبُونَ فِی رِیاضِ الْجَنَّةِ قَبْلَ أَغْنِیائِهِمْ بِأَرْبَعِینَ خَرِیفاً    [کافى، ج2، ص260].

12- وای به حال شرابخواران

قال رسول الله(ص):یا عَلِی شَارِبُ الْخَمْرِ لَا یقْبَلُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ صَلَاتَهُ أَرْبَعِینَ یوْماً فَإِنْ مَاتَ فِی الْأَرْبَعِینَ مَاتَ کافِراً

[من لا یحضره الفقیه، ج4، ص352].

پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله و سلم  فرموند علی جان شراب خوار تا چهل روز نماز و روزه اش قبول نمیشود و اگر در این مدت بمیرد کافر مرده است.

13- تاثیر ذکر بعد نماز

کسی که در عقب نماز واجب چهل بارسُبْحَانَ اللَّهِ وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ وَ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ وَ اللَّهُ أَکبَرُبگوید هرچه بخواهد به او داده مى‏شود. قال الصادق(ع):مَنْ قَالَ سُبْحَانَ اللَّهِ وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ وَ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ وَ اللَّهُ أَکبَرُ أَرْبَعِینَ مَرَّةً فِی دُبُرِ کلِّ صَلَاةٍ فَرِیضَةٍ قَبْلَ أَنْ یثْنِی رِجْلَیهِ ثُمَّ سَأَلَ اللَّهَ أُعْطِی مَا سَأَلَ

[وسائل الشیعة، ج6، ص455].

14 حفظ چهل حدیث

قال رسول الله(ص):مَنْ حَفِظَ مِنْ أُمَّتِی أَرْبَعِینَ حَدِیثاً مِمَّا یحْتَاجُونَ إِلَیهِ مِنْ أَمْرِ دِینِهِمْ بَعَثَهُ اللَّهُ یوْمَ الْقِیامَةِ فَقِیهاً عَالِماً

وسائل الشیعه، ج27، ص94].

حضرت رسول اکرم صلى الله علیه و آله در زمینه پاسدارى از فرهنگ و معارف اسلام مى‏فرماید:« من حفظ من امتى اربعین حدیثا مما یحتاجون الیه من امر دینهم بعثه الله یوم القیامة فقیها عالما . هر کس از امت من چهل حدیث از احادیث دینى مورد نیاز جامعه را حفظ کند خداوند متعال او را در روز قیامت ‏به عنوان فقیه و دانشمند محشور خواهد کرد.»

15- اصلاح تا چهل سالگى

اساسا افراد سعادتمند و کسانى که به دنبال خوشبختى و کمال هستند تا سن چهل سالگى در اعمال و رفتارشان نشانه‏هاى اصلاح پیدا مى‏شود؛ اما اگر تا سن چهل سالگى تغییراتى در رفتارهاى زشت و ناپسند آنان ایجاد نگردد، بعد از آن اصلاح آنان مشکل خواهد بود.

رسول گرامى اسلام صلى الله علیه و آله در این زمینه به مسلمانان هشدار داده و فرموده است: :« اِذا بَلَغَ الرَّجُلُ اَربَعینَ سَنَةً وَ لَم یَغلِب خَیرُهُ شَرَّهُ قَبَّلَ الشَّیطانُ بَینَ عَینَیهِ وَ قالَ: هذا وَجهٌ لا یُفلِحُ؛.؛ هنگامى که شخص به سن چهل سالگى پا مى‏گذارد و کارهاى نیک او از اعمال زشتش بیشتر نباشد، شیطان پیشانى او را بوسیده، مى‏گوید: این چهره‏اى است که دیگر روى سعادت و خوشبختى را نخواهد دید .» و در حدیث دیگرى آن حضرت افراد چهل ساله‏اى را که به سوى صلاح گام برنمى‏دارند از دوزخیان به شمار مى‏آورد و مى‏فرماید: « فرد چهل ساله‏اى که در اندیشه کارهاى نیک نباشد، براى ورود به آتش جهنم خود را آماده کند که نجات او مشکل است.»

مشکاة الانوار، ص‏295

16هشدار به چهل ساله‏ ها

همین که سن انسان به چهل رسید خداوند به فرشتگان مى‏فرماید: به اندازه لازم به او عمر دادم بر او سخت بگیرید و کارهایش را با دقت ثبت کنید. قال الصادق(ع):إِنَّ الْعَبْدَ لَفِی فُسْحَةٍ مِنْ أَمْرِهِ مَا بَینَهُ وَ بَینَ أَرْبَعِینَ سَنَةً فَإِذَا بَلَغَ أَرْبَعِینَ سَنَةً أَوْحَى اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ إِلَى مَلَکیهِ قَدْ عَمَّرْتُ عَبْدِی هَذَا عُمُراً فَغَلِّظَا وَ شَدِّدَا وَ تَحَفَّظَا وَ اکتُبَا عَلَیهِ قَلِیلَ عَمَلِهِ وَ کثِیرَهُ وَ صَغِیرَهُ وَ کبِیرَهُ

[کافى، ج8، ص108].

امام زین‏العابدین علیه السلام فرمود: « اذا بلغ الرجل اربعین سنة نادى مناد من السماء دنا الرحیل فاعد زادا و لقد کان فیما مضى اذا اتت على الرجل اربعون سنة حاسب نفسه ؛ هر گاه شخصى به سن چهل سالگى برسد فرشته‏اى از سوى خداوند در آسمان ندا مى‏دهد که هنگام سفر نزدیک است، زاد و توشه سفر را مهیا کن و در گذشته هنگامى که فردى به چهل سالگى مى‏رسید، با نفس خود محاسبه مى‏کرد.»

مستدرک الوسائل، ج‏12، ص‏156/ مجموعه ورام، ج‏1، ص‏35

و از رسول گرامى اسلام نقل است که « خداوند فرشته‏اى را مامور کرده است تا در هر شب صدا بزند: « یَا أَبْنَاءَ الْأَرْبَعِینَ! مَا ذَا أَعْدَدْتُمْ لِلِقَاءِ رَبِّکُمْ ؛ اى کسانى که چهلمین بهار عمر خود را سپرى مى‏کنید! براى ملاقات با پروردگارتان چه چیزى آماده کرده‏اید [و چه پاسخى دارید؟]»

مستدرک الوسائل، ج‏12، ص‏157

17- ارزش عدالت گسترى

امام موسى بن جعفر علیهماالسلام در تفسیر آیه « یحیى الارض بعد موتها» فرمود: « خداوند زمین را با قطرات باران احیاء نمى‏کند، بلکه با مردان عدالت گستر زنده مى‏گرداند ... و این عمل از منافع مادى چهل روز باران بهتر و پربارتر است.»

تهذیب الاحکام، ج‏10، ص‏146

18 . حقوق همسایه

رسول گرامى اسلام به منظور سالم سازى و ایجاد روحیه اعتماد و اطمینان به همدیگر و همچنین تقویت وحدت و انس و الفت در جامعه اسلامى درباره حدود همسایگى و رعایت ‏حقوق آنان مى‏فرماید:« کُلُّ اَرْبَعِینَ داراً جِیرانٌ مِنْ بَیْنِ یَدَیْهِ وَ مِنْ خَلْفِهِ وَ عَنْ یَمِینِهِ وَ عَنْ شِمالِهِ ؛ تا چهل خانه از چهار سوى منزل یک مسلمان، از رو به ‏رو، پشت ‏سر، از سمت راست و از سمت چپ، همسایه یک مسلمان به شمار مى ‏آید.»

وسائل الشیعة، ج‏12، ص‏132

پیامبر صلى الله علیه و آله ضمن بیان این پیام حکیمانه، به حضرت على علیه السلام و سلمان و ابوذر و مقداد دستور داد که در میان مسلمانان ندا دهند که اى مردم! این حدود همسایگى است و: « انه لا ایمان لمن لم یامن جاره بوائقه ؛ کسانى که همسایگانشان از شر و آزار آنان در امان نیستند، ایمان ندارند    

مستدرک الوسائل، ج ‏8، ص‏431.»

19 . هشدار به محتکران

امام صادق علیه السلام به تاجرانى که براى منافع مادى خود اجناس مورد نیاز مردم را انبار کرده، با قیمت هاى گزاف مى‏فروشند، شدیدا هشدار مى‏دهد و مى‏فرماید:« الحکرة فی الخِصب أربعون یوماً وفی الشدة والبلاء ثلاثة أیام فمازاد على الاربعین یوما فى الخصب فصاحبه ملعون و مازاد على ثلاثة ایام فى العسرة فصاحبه ملعون  ؛ مدت نگهداری در انبار   جنس هاى مورد نیاز مردم در روزگار فراوانى، چهل روز است و در روزهاى سخت فقط سه روز . اگر بازرگانى در ایام فراوانى جنس، بیش از چهل روز و در هنگام دشوارى بیش از سه روز انبار کند، لعنت ‏خدا بر او باد.»    الکافى، ج‏5، ص‏165

20 . چله نشینى براى حاجت

مولاى متقیان على علیه السلام فرمود:« خداوند متعال به حضرت داود وحى کرد:« اِنَّکَ نِعْمَ الْعَبْدُ لَوْلا اَنَّکَ تَاْکُلُ مِنْ بَیْتِ الْمالِ، وَلا تَعْمَلُ بِیَدِکَ شَیْئا، فَبَکی داوُودُ علیه السلام اَرْبَعِینَ صَباحا »؛ «اى داود! اگر از بیت‏المال تغذیه نمى ‏کردى و از دست رنج‏ خودت امرار معاش مى‏نمودى، چقدر بنده خوبى بودى!»

حضرت داوود چهل صبح با ناله و زارى به درگاه احدیت استغاثه کرد و از خداوند خواست تا مشکل او را رفع نماید. خداوند متعال نیز مقدمات آهنگرى را در اختیار او گذاشت . به این ترتیب، حضرت داوود، به کار زره‏ سازى پرداخت. او هر روز یک زره مى‏ساخت و به هزار درهم مى‏فروخت تا این که با ساختن سیصد و شصت زره که به مبلغ سیصد و شصت هزار درهم فروخت، سرمایه‏اى به دست آورد و از بیت‏المال بى‏ نیاز شد.»

وسائل الشیعه، ج‏17، ص‏37

و روز وُرُود جابربن عبدالله انصارى است به کربلا بجهت زیارت امام حسین علیه السلام و او اوّل زائر آن حضرت است و زیارت آن حضرت در این روز مستحب است .

آیا جابر در روز اربعین کاروان اهل بیت علیهم السلام را نیز زیارت کرد؟ در این باره، چهار نظر وجود دارد:

1 ـ امام سجاد علیه السلام و همراهانش درهمان اربعین اول (20 صفر سال 61) از شام به کربلا آمد و در همان روز با جابر ملاقات کردند.

2 ـ این ملاقات، در اربعین دوم همان سال یا در اربعین سال بعد (سال 62 هجری) تحقق یافت.

3 ـ جابر و همراهان در اربعین اول سال 61 هجری به زیارت قبر امام حسین علیه السلام توفیق یافتند، ولی ملاقات اهل بیت علیهم السلام بعد از خروج از کوفه، در مسیر خود به شام نخست به کربلا آمدند، به زیارت پرداختند و سپس به شام رفتند؛ آنها در این روز که مصادف با اربعین بود با جابر و همراهانش ملاقات کردند.

4 ـ ای جابر، قبر حسین علیه السلام را زیارت کن؛ زیرا پاداش زیارت قبرحسین علیه السلام با پاداش انجام دادن صد حجّ (مستحبی) برابر است به نظر می رسد که نظر سوم و چهارم از بقیه مناسب تر است.لینک ثابت
موضوع : مناسبت ماه ها و روزها - اربعین حسینی تسلیت باد
ارسال توسط farhangsazan
بازدید : 49 مرتبه
تاریخ : یکشنبه 16 آبان 1395

شهادت حضرت امام حسن مجتبی (ع) را تسلیت می گوییم

شهادت امام حسن مجتبی علیه السلام هفتم یا بیست وهشتم صفر؟!

در تقویم، هفتم ماه صفر روز میلاد امام موسی کاظم (علیه السلام) اعلام شده است در صورتی که این تاریخ طبق قول صحیح مصادف با شهادت امام حسن مجتبی (علیه السلام) می باشد.

از دیرباز در حوزه هزار ساله نجف اشرف هفتم صفر را روز شهادت امام مجتبی علیه السلام می دانند و شیعیان عراق و سایر کشورها نیز در این روز برای سبط اکبر؛ امام مجتبی علیه السلام اقامه عزا می کنند اما در ایران شهادت سبط اکبر بیست و هشتم صفر است همزمان با رحلت پیامبر اعظم. چرا ؟!

در وقوع شهادت سبط اکبر پیامبر«صلی الله علیه و آله»، امام مجتبی«علیه السلام» در ماه صفر، بین علمای شیعه اختلافی وجود ندارد. ، لکن در میان علمای شیعه درروز شهادت امام(علیه السلام) سه قول وجود دارد

قول اول: (آخر ماه صفر)

روز آخر ماه صفر که قائل آن ‌شیخ کلینی«قدس سره»می‌باشد و لازم به ذکر است که این قول را تنها ایشان ذکر کرده و قول منفردی است که با تمام وجاهت و بزرگی وی هیچ یک از علمای شیعه تا این زمان از او تبعیت ننموده‌اند. ( لذا از بررسی این قول صرف نظر میکنیم. )

قول دوم:(28 صفر)

 اولین قائل آن شیخ مفید«قدس سره» در کتاب (مسارّ الشیعة) می‌باشد. واین  در حالی است که خود شیخ مفید در کتاب دیگرش بنام (الارشاد)از ذکراین روز به عنوان روز شهادت خودداری نموده است و تنهابه ذکر ماه صفر اکتفا کرده است

دومین قائل به این قول شیخ طوسی«قدس سره»  در کتاب (تهذیب الاحکام) است. و با توجه به اینکه شیخ کلینی و شیخ مفید«قدس سرهما»  در شمار مشیخه او قرار داشته‌اند، تنها از کلام شیخ مفید«قدس سره» در کتاب (الارشاد) تبعیّت کرده است و روز خاصی را معین نکرده است. که از عدم التزام و تعیین نکردن او به روز خاص در ماه صفر، می‌توان استفاده نمود که کلام شیوخ خود (کلینی و شیخ مفید) در بیست و هشتم و آخر ماه صفر را نپذیرفته است.

البته لازم به ذکر است که قول بیست و هشتم صفر از سوی برخی مثل شیخ طبرسی و ابن شهرآشوب مازندرانی«قدس سرهما»  مورد تأیید قرار گرفته است، لکن پس از قرن ششم تا این زمان قائلی ندارد.

قول سوم:(7صفر)

این قول مشهور میباشد و از دو جهت حائز اهمیت است

جهت اول: از جهت قائلین به آن، در کمّ و کیف

این قول از جهت قائلین به آن، در کمّیت و کیفیت نسبت به قائلین دو قول مذکور برتری دارد.

اما از جهت کیفیت؛ در لسان روایات به روز دقیق شهادت امام (علیه السلام) اشاره شده است و این خود نشان از ترجیح این قول نسبت به اقوال دیگر است بگونه‌ای که در روایات به روز پنجشنبه اشاره شده است.

اما از جهت کمیت تعداد قائلین این قول، از قائلین دو قول مذکور بیشتر است. که در ادامه به اسناد آن اشاره میکنیم.

لازم به ذکر است که بنابر اسناد موجود، این قول از زمان امام کاظم«علیه السلام» رواج داشته و از سوی قاسم بن ابراهیم الرسّی«البرسی» 169-246 ه‌ق عنوان شده است.

قبل از ورود به بحث لازم است که قاسم بن ابراهیم را از دیدگاه رجالییون معرفی کنیم

نجاشی رجالی بزرگ در مورد قاسم بن ابراهیم اینگونه می‌نویسد: « قاسم پسر ابراهیم طباطبا پسر اسماعیل پسر ابراهیم پسر حسن مثنّی پسر امام مجتبی«علیه السلام»است. او صاحب کتاب (تثبیت الامامة) می‌باشد که از امام صادق«علیه السلام» با واسطه و از امام کاظم«علیه السلام» بدون واسطه روایت می‌کند».

ابوالحسن العمری در کتاب (المجدی فی انساب الطالبییّن) می نویسد: «کنیة او ابامحمّد فردی عفیف و زاهد بوده است و از سلاطین جور وقت دوری جسته و هدایا و مراحم آنان را اگر چه از طلا و نقره بوده، نپذیرفته است و مردم را به وصایت امام رضا«علیه السلام» دعوت می کرده و از سال 220ه‌ق تا 246 ه‌ق که از دنیا رحلت نمود، درجبل الرسّ«کوهی در نزدیک حله» مخفی بوده است.

همچنین آقا بزرگ تهرانی از او تمجید بسیار نموده است و فرموده است: او سیدی شریف و از سادات بنی الحسن«علیه السلام» است.

از این روایت قاسم بن ابراهیم، بزرگانی از فقهاء همچون شهید اول،  کفعمی، والد شیخ بهائی، شیخ بهائی در (توضیح المقاصد)، علامه مجلسی در (بحار الانوار)، شیخ عبدالله بحرانی در (عوالم العلوم)، شیخ محمد حسن نجفی در (جواهر الکلام)، شیخ جعفر کاشف الغطاء در (کشف الغطاء) و شیخ عباس قمی در (انوار البهیّه)«قدس سرهم» پس از قرن هفتم تا زمان حاضر تبعیت نموده‌اند؛ که به برخی از این روایات اشاره میکنیم:

 اسناد وارده در کتب حدیثی مبنی بر شهادت در روز 7 ماه صفر

سند اول: «تثبیت الامامة»

قدیمی ترین منبعی که در این زمینه تا به حال یافت شده کتاب « تثبیت الامامة»تالیف «سید قاسم بن ابراهیم الرسی» است که در سال 246 وفات یافته است. وی که خود از نوادگان حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام است، از زهاد و عباد و علمای زمان خویش بود که دارای تألیفات فراوانی است. گفتنی است وی از روات احادیث هم بوده است و بدون واسطه از حضرت موسی بن جعفر علیه السلام روایت نقل میکرده است. وی در کتاب خویش چنین آورده است.

«الامام الحسن علیه السلام ابوه الامام امیرالمومنین علی علیه السلام، امه فاطمه الزهراء سلام الله علیها، ولادته: ولد فی المدینه لیلة النصف من شهر رمضان فی السنة الثالثة للهجره، القابه: التقی، الزکی، السبط، وفاته: توفی فی السابع من شهر صفر سنة خمسین من الهجرة»

سند دوم: قول شهید اول

 یکی دیگر از کسانی که قائل بودند شهادت سبط اکبر حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام در هفتم ماه صفر واقع شده است، شهید اول (متوفای 786) می باشند ایشان در کتاب شریف «دروس» می فرمایند: الامام، الزکی، ابومحمد الحسن بن علی سید شباب اهل الجنه ولد بالمدینه یوم الثلاثاء منتصف شهر رمضان سنة اثنتین من الهجرة ... و قبض بها مسموما یوم الخمیس سابع صفر سنة تسع و اربعین من الهجرة.[1]

سند سوم :«مرحوم کفعمی»

یکی دیگر از کسانی که قائل به شهادت امام حسن مجتبی در هفتم ماه صفر شده است، علامه بزرگوار و محدث کبیر مرحوم کفعمی صاحب کتاب شریف «مصباح» می باشد ایشان در این کتاب چنین می فرماید:

» ولد فی یوم  الثلاثاء  منتصف شهر رمضان سنة ثلاث من الهجرة و توفی یوم الخمیس سابع شهر صفر سنة خمسین من الهجرة.[2]

سند چهارم: پدر بزرگوار شیخ بهایی

یکی دیگر از بزرگانی که قایل به شهادت امام حسن مجتبی علیه السلام در هفتم صفر می باشد مرحوم علامه شیخ حسین والد مکرم شیخ بهایی در کتاب «وصول الاخبار الی اصول الاخبار» می باشد وی که متوفای سال 984 هجری است در کتاب خویش میفرماید: « هو الامام الزکی ابومحمد سید شباب اهل الجنه ولد بالمدینه یوم الثلاثاء منتصف شهر رمضان سنة اثنتین من الهجرة مسموما فی المدینة یوم الخمیس سابع شهر صفر سنة تسع او ثمان و اربعین و قیل سنة خمسین من الهجره عن سبع و اربعین سنة.[3]

 جهت دوم: سیره علماء

سیره علمی علماء و متشرعه و سنت عملی آنها اینگونه بوده است که حضرات در روز هفتم ماه صفر، در کلیه بلاد شیعه اقامه‌ی عزا مینمودند. خصوصا این سنت در نجف اشرف و حوزه علمیه قم پس از ورود آیت الله العظمی حاج شیخ عبدالکریم حائری«قدس سره»  به قم و تاسیس حوزه، دستور به تعطیلی بازار، حوزه علمیه و اقامة عزا نمودند؛ و پس از ایشان تحفّظ این سنت سیره‌ی بزرگانی همچون آیات عظام بروجردی و گلپایگانی«قدس سرهما»  -که هر کدام در زمان خود مسئولیت حوزه را به عهده داشته‌اند،- بوده است.

 مطلب دوم:ولادت امام کاظم«علیه السلام» صفر یا ماه ذی الحجه؟

ولادت امام کاظم «علیه السلام» در روز هفتم صفر با اینکه بین علما شهرتی پیدا کرده است ولی؛

اولاً: بزرگانی چون شیخ کلینی در(اصول کافی) و شیخ مفید در (الارشاد و مسارّ الشیعه) و شیخ طوسی«قدس سرهم»  در (تهذیب الاحکام)به قول ولادت آن حضرت درهفتم صفر اعتنا نکرده و از بیان آن ساکت مانده‌اند.

ثانیاً: فحولی از علما چون شهید اول در (الدروس)، شیخ محمد حسن نجفی در(جواهر الکلام) و شیخ جعفر کاشف الغطاء«قدس سرهم»  در (کشف الغطاء) آن را ضعیف شمرده‌اند.

ثالثاً: در تاریخ ولادت امام کاظم«علیه السلام» روایاتی وارد شده است که بزرگان از محدثین چون احمد بن خالد برقی در (المحاسن)، شیخ کلینی در (اصول کافی)، محمد بن حسن صفّار در (بصائر الدرجات) و ابن جریر طبری شیعی«قدس سرهم»  در (دلائل الامامة) از ابی بصیر به طرق مختلف از امام صادق«علیه السلام»  روایت کرده اند:که این ولادت پس از ایام حج سافل 127هـ و هنگام مراجعت حضرت صادق«علیه السلام» به مدینه و در اولین منزل پس از جحفه به نام ابواء بوده است. که به تصریح معجم البلدان ابواء 33 میل (حدود 53 کیلومتر) تا جحفه فاصله دارد.

مطلب مهم: روایت ابی بصیر قرینه‌ای است بر اتمام حج و بازگشت به مدینه در همان سالی که امام کاظم«علیه السلام» در ابواء به دنیا آمده، و این دلالت دارد بر اینکه امام کاظم در ماه ذی الحجه دیده به جهان گشود نه در ماه صفری که درسال 128هـ نقل شده  است.

رابعاً: ابن جریر طبری«قدس سره»  متوفای قرن چهارم در روایت دیگر از امام عسکری«علیه السلام»  در (دلائل الامامة)، تصریح بر وقوع ولادت آن حضرت در ماه ذی الحجة ‌نموده است.

 در پایان اینکه مراجع معظم تقلید همچون: آیات عظام صافی گلپایگانی، وحید خراسانی، شبیری زنجانی، سیستانی، روحانی،مکارم شیرازی و.. «حفظهم الله» و آیات عظام فاضل لنکرانی، میرزا جواد تبریزی، شیخ محمد تقی بهجت «قدس سرهم» به تبعیت از سنت علمای سلف خصوصاً حاج شیخ عبدالکریم حائری«قدس سره»تأکید نموده و بر اقامه ی عزا در این روز(7صفر) و حرکت دسته‌های عزاداری به عنوان روز شهادت امام حسن مجتبی«علیه السلام» اتفاق نموده‌اند؛ و در این روز دروس سطوح عالی حوزه تعطیل می‌گردد.

و جای این پرسش باقی است آیا هیچ ایام اللّهی نزد شیعه بالاتر از روزهای منتسب به حضرات معصومین«علیهم‌السلام» وجود دارد؟

مسلَّما اقامه ی عزا در این روز از باب «وَ ذَکِّرْهُمْ بِأَیَّامِ اللَّه‏» و عامل به آن از مصادیق شیعه ی واقعی آن حضرات«علیهم السلام» -که فرمودند: «یفرحون لفرحنا و یحزنون لحزننا»-بوده تا شامل دعای ایشان که فرمود: «رحم الله من احیاء امرنا» گردند.

با مطالبی که ذکر شد این سؤال مطرح است که آیا هفتم صفر را به سوگواری بپردازیم یا به جشن و سرور؟

لذا بر آن شدیم تا در رابطه با این موضوع از مراجع معظم تقلید کسب تکلیف نموده تا مهر تأییدی بر ادعای خود بزنیم.

 استفتاء از برخی مراجع معظم تقلید

با توجه به اهمیت برگزاری شعائر اهلبیت علیهم السلام و مظلومیت سبط اکبر امام حسن مجتبی علیه السلام و سیره ی مستمره ی علمای حوزه های علمیه ی قم و نجف اشرف و سایر مشاهد مشرفه که روز هفتم ماه صفر را به عنوان شهادت امام حسن مجتبی علیه السلام اقامه ی عزا می کردند و از جمله مرحوم حاج شیخ عبد الکریم حائری مؤسس حوزه علمیه ی قم که بر تعطیلی دروس حوزه ی علمیه و اقامه ی عزا بر آن وجود شریف اصرار داشتند و به دستور ایشان بازار قم تعطیل می گردید و از زمان حیات آن بزرگوار تا کنون نیز بر این منوال باقی است؛ نظر حضرتعالی نسبت به روز هفتم صفر ـ که بنا بر اقوالی از جمعه شهید اول در کتاب دروس، مرحوم کفعمی در مصباح، شیخ بهایی و مرحوم شیخ جعفر کاشف الغطاء و برخی دیگر از اعاظم فقها تصریح بر شهادت امام حسن مجتبی علیه السلام در این روز نموده اند؛ـ چیست؟ در صورت صحت اقوال فوق الذکر در این روز و بنا بر قولی ولادت امام موسی کاظم علیه السلام نیز هست، وظیفه و تکلیف ما شیعیان و خصوصا صدا و سیما در بر پایی عزاداری و یا جشن و سرور چه می باشد؟

 پاسخ مرحوم حضرت آیت الله العظمی فاضل لنکرانی (رضوان الله تعالی علیه)

بسمه تعالی و له الحمد، در این که باید یک روز اختصاص به حضرت امام مجتبی علیه السلام داشته باشد تردیدی نیست و با توجه به اینکه روز 28 صفر روز رحلت خاتم الانبیا (ص) هم هست و بدین لحاظ شهادت سبط اکبر علیه السلام تحت الشعاع قرار می گیرد، لذا خوب است که روز هفتم صفر را به این عنوان اختصاص دهند که «مشهور» هم همین است.

 پاسخ مرحوم حضرت آیت الله العظمی میرزا جواد تبریزی (رضوان الله تعالی علیه)

 محرم و صفر ماه های حزن بر سیدالشهداء و خاندان اهل بیت علیهم السلام می باشد و باید به مجالس عزاداری روضه خوانی بگذرد. والله العالم

پاسخ مرحوم حضرت آیت الله العظمی بهجت (رضوان الله تعالی علیه)

بسمه تعالی

مناسب است در جمع بین دو قول ( مشهور ) در روز هفتم صفر به شهادت سبط اکبر امام مجتبی (علیه الاف التحیطة والثناء ) و تولد امام موسی کاظم علیه السلام ترتیب مجالس برای هر دو امام بزرگوار به اینکه مصائب امام دوم (علیه السلام) و مناقب امام هفتم (علیه السلام) را متذکر و یاداور باشند و همین احتیاط حاصل میشود . والسلام «اول صفر 1430 ه ق».

پاسخ حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی(دامت برکاته)

بسم الله الرحمن الرحیم، به آنچه فقیه محقق ، موسس حوزه علمیه قدس سره فرموده اند ، باید عمل شود.

 پاسخ حضرت آیت الله العظمی سیستانی(دامت برکاته)

بسمه تعالی

بزرگداشت شهادت سبط اکبر امام حسن مجتبی علیه السلام و ترتیب مجالسی برای آن حضرت و ذکر مصائب و یادآوری مناقب آن امام از مصادیق تعظیم شعائر است . و من یعظم شعائرالله فانها من تقوی القلوب.

 پاسخ حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی(دامت برکاته)

 برپائی مجلس میلاد ائمه علیهم السلام بسیار خوب و مناسب است اما چ.ن هفتم صفر بنا بر بعضی اقوال مصادف با سالروز شهادت امام حسن مجتبی علیه السلام می باشد و از طرفی تمام ماه محرم و صفر ماههای حزن آل الله و کاروان داغدار و مصیبت زده حضرت سیدالشهداء علیه السلام است سزاوار است در این دوماه مجلس روضه وعزا برپا نموده و از مجالس جشن وسرور جدا اجتناب نمود.ان شاءالله مجمع مقدس شما عزیزان مورد توجه و عنایت خاصه حضرت بقیةالله ارواحنا فداه قرار بگیرد و همه از منتظران امر فرج آن حضرت بوده باشید.

پاسخ حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی(دامت برکاته)

البته مشهور است طبق انچه مرحوم کلینی (رحمة الله علیه) در کافی اورده است که شهادت ان حضرت در اخر ماه صفر است ولی با توجه به روایت دیگری که مربوط به هفتم ماه صفر است سزاوار است نسبت به ان روز نیز احترام رعایت شود.همیشه موفق باشید 2/11/1388

 پاسخ حضرت آیت‌الله العظمی سید صادق روحانی (دامت برکاته)

 باسمه جلت اسمائه، جماعتی از محققین و علما مانند شیخ مفید، شهید و کاشف‌الغطاء بعد از تحقیق، روز هفتم صفر را روز شهادت آن حضرت نوشته‌اند من هم موقعی‌که در این مورد تحقیق می‌کردم، تقریبا اطمینان به این پیدا کردم بنابراین مقتضای تعظیم شعائر، اقامه مجلس عزا، تعطیلی بازار، خروج دسته‌جات و عزاداری در این روز است، و وظیفه صدا و سیما بر پایی عزاداری است و تولد امام کاظم‌(علیه السلام) در این روز مانع نباید بشود.

 پاسخ حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی (دامت برکاته)

بسمه تعالی عزاداری روز هفتم ماه صفر به عنوان سوگواری سبط (علیه السلام) و تعطیل بازار که سنت شیعیان بوده از شعائر دینی است که باید محفوظ بماند و با ذکر مناقب امام هفتم (علیه السلام) منافات ندارد .

گردآورنده:‌اسدالله رئیسیادامه مطلب ...
موضوع : مناسبت شهادت و وفات معصومان *علهم السلام* - ویژه نامه تسلیت گویی وفات حضرت امام مجتبی (ع)
ارسال توسط farhangsazan
بازدید : 49 مرتبه
تاریخ : یکشنبه 16 آبان 1395
ارسال توسط farhangsazan
بازدید : 37 مرتبه
تاریخ : یکشنبه 16 آبان 1395

شهادت حضرت سید الساجدین

حضرت سید الساجدین پس از گذراندن یک عمر پربرکت که در یکی از حساس ترین دوره های تاریخ اسلام واقع شد از ویژگی های مهمی در بین مردم برخوردار شده بود؛ چراکه فضایل و مکارم اخلاقی آن حضرت در هر مجلس و محفلی بیان می شد و در یک کلام امام در دل ها و عواطف مردم جا گرفته بود. این وضع بر امویان دشوار بود و آنها را می رنجاند و از همه کس بیشتر ولیدبن عبدالملک کینه امام را در دل داشت. او بارها می گفت: «من تا وقتی که علی بن الحسین در دنیا باشد راحت نیستم». این بود که وقتی زمام سلطنت را به دست گرفت تصمیم گرفت امام را مسموم کند. لذا زهر کشنده ای برای کارگزارش در مدینه فرستاد و به او دستور داد تا این زهر را به امام بخوراند و آن نانجیب نیز دستور ولید را عملی کرد. زهر در بدن نازنین امام کارگر شد و بدین وسیله حضرت در سن 57 سالگی در مدینه طیبه به شهادت رسید.

 تشییع پیکر امام

پیکر پاک امام سجاد علیه السلام را در شهر مدینه تشییع کردند. در آن شهر از پیکر امام تشییع بی نظیری صورت گرفت؛ زیرا توده های مردم از مناطق مختلف بر جنازه حضرت حاضر شدند و همگی پریشان و گریان و دل شکسته جنازه مطهر حضرت را بر دوش می بردند. مردم در هاله ای از اشک با امام وداع می کردند. بدن مطهر حضرت سجاد علیه السلام را به قبرستان بقیع بردند و در قبری که در کنار قبر عمویش امام حسن مجتبی علیه السلام آماده ساخته بودند به خاک سپردند.

در عزای سیّد سجاد

جای آن دارد که بارد آسمان خون بر زمین      

در عزای سیّد سجّاد، زین العابدین

آنچه او دید از جفای کوفیان و شامیان 

کافرم گر هیچ کس دیده است ظلمی این چنین

سی و شش سال از پس قتل پدر در کربلا       

روز و شب کاری نبودش غیر زاری و غمین

گاه برنی جلوه گر دیدی سر پاک حسین        

گاه خوردی تا زیانه از غلامان حَصین

خویش را از اهل دین خواندند آن بی دین گروه

وانگهی بستند در زنجیر کین، سلطان دین

(نصیر اصفهانی)ادامه مطلب ...
موضوع : مناسبت شهادت و وفات معصومان *علهم السلام* - ویژه نامه تسلیت گویی وفات حضرت امام سجاد (ع)
ارسال توسط farhangsazan
بازدید : 69 مرتبه
تاریخ : جمعه 14 آبان 1395

 

بسم الله ارحمن الرحیم

ایام شهادت سه تن از پیشوایان دینی تسلیت باد

 

 

 ادامه مطلب ...
موضوع : مناسبت ماه ها و روزها - ویژه نامه تسلیت آخر صفر
ارسال توسط farhangsazan
صفحه ی بعدی (/5/) 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 صفحه ی قبلی (0)
نمایش صفحه ی 4 از 8   |   12 نمایش در هر صفحه

مطالب اخیر
نظر سنجی
پیوند ها

اسلایدر

دانلود فیلم